fot. PAP/Albert Zawada
fot. PAP/Albert Zawada

Ważna deklaracja premiera ws. zapory na granicy. "Nie może być tutaj słabych ogniw"

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 111
Premier Donald Tusk ogłosił, że wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Marcinem Kierwińskim podjęli decyzję o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. - Przeznaczymy na to adekwatne środki - dodał szef rządu.

Polska wzmocni granicę z Białorusią

Premier Donald Tusk spotkał się w piątek przebywającym z wizytą w Polsce premierem Finlandii Petterim Orpo.

- Chcę poinformować, że kilkadziesiąt godzin temu wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych (i administracji - red.) podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki - oświadczył szef polskiego rządu na wspólnej konferencji z szefem fińskiego rządu.

- Przeznaczymy na to adekwatne środki. Chcemy koordynować razem z Finlandią prace na granicach, ponieważ szczelne granice z Rosją i Białorusią, jeśli naprawdę mają być szczelne, to musimy wziąć za to wspólną odpowiedzialność: Finlandia, Polska, ale także kraje bałtyckie. Nie może być tutaj słabych ogniw - dodał premier.

Podczas wspólnej konferencji z premierem Finlandii Petterim Orpo Donald Tusk podkreślił, że oba kraje mają wspólne interesy i wspólne problemy do rozwiązania.


Współpraca Polski i Finlandii w kwestiach bezpieczeństwa

- Nasze dzisiejsze spotkanie potwierdziło obustronną gotowość do ciężkiej pracy na wielu szczeblach - i europejskim, i bilateralnym, pomiędzy firmami, środowiskami - przede wszystkim na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Finlandii, Polski, całego regionu i Europy - powiedział szef polskiego rządu.

Poinformował, że głównym tematem rozmów z premierem Finlandii były kwestie bezpieczeństwa. - Zaczęliśmy spotkanie od wymiany informacji i doświadczeń na temat sytuacji na naszych granicach. Mamy do czynienia z podobnymi problemami: nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadujące migracja.(…) Jesteśmy w jakimś sensie państwami frontowymi w tej konfrontacji ze zorganizowaną przez Moskwę i Mińsk nielegalną migracją - podkreślił premier.

Zadeklarował, że Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz ogólnoeuropejskiej, twardej polityki wobec nielegalnej migracji, stąd decyzja o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią.

ja

Na zdjęciu Premier Donald Tusk oraz premier Republiki Finlandii Petteri Orpo, fot. PAP/Albert Zawada

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka