Wakacje kredytowe pod znakiem zapytania. Fot. PAP/Adam Warżawa
Wakacje kredytowe pod znakiem zapytania. Fot. PAP/Adam Warżawa

Wakacje kredytowe pod znakiem zapytania. Enigmatyczna wypowiedź ministra finansów

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Projekt wakacji kredytowych wciąż jest w zawieszeniu. „Zostałem poproszony o przedstawienie dodatkowych scenariuszy” - tłumaczy Andrzej Domański. Minister finansów przekonuje, że nowe założenia zostaną zaprezentowane wiosną.

Prace nad nowymi zasadami wakacji kredytowych utknęły w rządzie

Prace nad nowymi założeniami wakacji kredytowych utknęły w rządzie. Minister finansów Andrzej Domański mówił w radiowej Jedynce, że podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów otrzymał kilka pytań dotyczących projektu.

– Zostałem poproszony o dodatkowe scenariusze, dodatkowej informacje, w związku z pytaniami o pewne implikacje konkretnych rozwiązań dla gospodarki – wyjaśnił szef MF. 

– Chce wyraźnie podkreślić: naszą intencją jest zapewnienie rozwiązań chroniących kredytobiorców – tłumaczył.

Domański zapewnił, że projekt wakacji kredytowych zostanie przedstawiony wiosną.


Wakacje kredytowe według nowych reguł

Wedle zmienionych przez rząd Donalda Tuska wstępnych reguł kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, z wakacji będą mogli skorzystać dwukrotnie w drugim kwartale tego roku. A w kolejnych dwóch kwartałach będzie można zawiesić po jednej racie.

W projekcie znalazły się też zapisy, na mocy których obniży się wskaźnik raty do dochodu (z 50 do 40 proc.), uprawniający do skorzystania ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskaźnik ten oznacza stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

W projekcie proponuje się, aby umorzenie 64 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia następowało po dokonaniu, bez opóźnienia, spłaty 134 rat. Obecne przepisy pozwalają na umorzenie 44 rat, po dokonaniu spłaty 100 rat. Zmiana sprawi, że kwota umorzenia będzie mogła wynieść 33 tys. zł w miejsce obecnych 22 tys. zł.


Będzie dłuższy okres wsparcia?

Co więcej, okres, przez jaki wsparcie będzie mogło być udzielane, ma zostać wydłużony z obecnych 36 do 40 miesięcy, zwiększona ma być także wartość maksymalnego wsparcia z dotychczasowego poziomu 2 tys. zł do 2,5 tys. zł. 

Wydłużony będzie również okres spłat wsparcia lub pożyczki z obecnych 144 rat do 200 rat.

KW

Źródło zdjęcia: Wakacje kredytowe pod znakiem zapytania. Fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka