Najnowszy sondaż przed wyborami samorządowymi. Jedna partia ma największe szanse

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Respondenci uważają, że Koalicja Obywatelska sięgnie po wyborcze zwycięstwo w samorządach. Niewielka jest natomiast grupa respondentów, która dają szanse Prawu i Sprawiedliwości.

Kto wygra wybory samorządowe?

Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Polacy wybiorą prezydentów miast, wójtów, burmistrzów, członków rad gmin, powiatów oraz reprezentację do sejmików wojewódzkich. 43,2 proc. badanych twierdzi, że wygra je Koalicja Obywatelska - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". 16,9 proc. postawiło na PiS jako faworyta. 

8,3 proc. pytanych wskazało Trzecią Drogę. W sukces Konfederacji wierzy tylko 4,9 proc. uczestników sondażu, a w powodzenie Lewicy - 2,8 proc. Aż 22,7 proc. odparło, że nie ma zdania, kto wygra nachodzące wybory samorządowe. Sondaż przeprowadzono za pomocą panelu online SW Panel w dniach 20-21 lutego 2024 r. na grupie 800 internautów powyżej 18. roku życia. 

Wybory będą o tyle wyjątkowe, że kadencja samorządów została wydłużona do 30 kwietnia 2024 r. na skutek nachodzących na siebie terminów z parlamentarnymi, które odbyły się 15 października ub. roku. 


Kampania w Warszawie

Ciekawie zapowiada się rywalizacja w Warszawie, gdzie faworytem jest Rafał Trzaskowski, ale aktywną kampanię prowadzi Tobiasz Bocheński z PiS. Prezydent stolicy zaprezentował w weekend swoje hasło wyborcze: "Po prostu Warszawa". 

- Gdy obiecują Wam zmiany, ja Warszawę po prostu zmieniam. Razem z Wami. Gdy mówią o miłości do stolicy, ja ją po prostu kocham. Tak jak i Wy. Gdy próbują Was przekonać, że traktują Warszawę poważnie, ja wspólnie z Wami robię to od ponad 5 lat dbając o bezpieczeństwo, rozwijając transport miejski czy zazieleniając skwery, place i ulice - przekazał Trzaskowski. 

- Wolność? W Warszawie nie spieramy się o wolność. Bo ona tu po prostu jest. Dla wszystkich. I wreszcie gdy mówią, że chodzi im o Warszawę, to ja odpowiadam krótko: nam też chodzi o Warszawę. Zawsze. We wszystkim co robimy. Po prostu - dodał. 

Z kolei Bocheński odwiedził mieszkańców w Ursusie:


Fot. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i kandydat PiS w stolicy Tobiasz Bocheński/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka