Masz 2 dni na przesłanie tego pisma do ZUS. Inaczej możesz mieć kłopoty
Masz 2 dni na przesłanie tego pisma do ZUS. Inaczej możesz mieć kłopoty

Masz 2 dni na przesłanie tego pisma do ZUS. Inaczej możesz mieć kłopoty

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Wszystkie osoby, które są na rencie lub wcześniejszej emeryturze, a nie osiągnęły wieku emerytalnego, muszą wysłać informacje do ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Świadczeniobiorcy, którzy tego nie zrobią, mogą mieć kłopoty.

Renciści i wcześniejsi emeryci mają obowiązek złożyć ten dokument

Rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń.

Od 1 marca 2023 roku są to zarobki do 5278,30 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że nie wpłyną na zmniejszenie świadczenia.

"Są oni zobowiązani do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r." – poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Informacja o przychodach jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

ZUS zaznaczył w komunikacie, że przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Co ważne, rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów Zakład porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy.

"Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych" – podkreślił rzecznik ZUS.

Wyjaśnił, że – co do zasady – emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach.


Przekroczyłeś limit i nie wysłałeś dokumentów? Możesz mieć kłopoty

Portal Money.pl przypomina jednak, że wszyscy, którzy nie osiągnęły wieku emerytalnego i są na rencie albo na wcześniejszej emeryturze i jednocześnie pracują, muszą pilnować wysokości swoich zarobków. Jeśli wynagrodzenie przekroczy ustalony limit przez ZUS, to wtedy zakład może ograniczyć wypłatę świadczeń lub je zawiesić.

"Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 r., to muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego" – zaznaczył Żebrowski.

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie.

MB

Fot. Masz 2 dni na przesłanie tego pisma do ZUS. Inaczej możesz mieć kłopoty. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka