fot. Facebook.com
fot. Facebook.com

Znany ksiądz o lekcjach religii. "Wypisała się cała klasa pierwsza"

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Znany duchowny-influencer, Rafał Główczyński (znany szerzej jako "Ksiądz z Osiedla"), wypowiedział się o zmianach w polskim systemie edukacji w sposobie nauczania religii i etyki w szkołach. Słynny w internecie ksiądz w materiale "Młodzi wkurzeni na Kościół" przekazuje: "Wypisała się cała klasa pierwsza"!

Ksiądz opublikował wideo. "Młodzi wkurzeni na Kościół"

Rafał Główczyński, znany w internecie pod pseudonimem "Ksiądz z Osiedla", to influencer publikujący w internecie materiały o tematyce religijnej. Duchowny w swoich filmikach zazwyczaj prezentuje aspekty związane z wiarą w humorystyczny sposób, jednak nie ucieka od też od poruszania poważnych tematów. Ostatnio "Ksiądz z Osiedla" postanowił odnieść się do głośnej reformy edukacji, którą przeprowadza minister Barbara Nowacka. Ksiądz-influencer omówił cały temat w materiale "Młodzi wkurzeni na Kościół", który opublikował na YouTube.

Jedną z najgłośniejszych zmian w reformie edukacji Barbary Nowackiej jest to, że liczba lekcji religii w roku ma być niebawem ograniczona do minimum, a ostateczna ocena z tego przedmiotu nie będzie liczyć się do średniej. W połączeniu z postępującym trendem wypisywania się z religii przez polskich nastolatków (W liceach i technikach jest to aż 80% uczniów!) szykuje to kompletne wyłączenie wiedzy religijnej ze szkoły. "Ksiądz z Osiedla" w swoim materiale podzielił się kilkoma własnymi refleksjami na temat tej trudnej sytuacji.

– Dyskusja na temat lekcji religii w Polsce zrobiła się strasznie wielowątkowa. Mojemu jednemu znajomemu księdzu wypisała się cała klasa pierwsza w jednym chyba z techników, mówiąc mu "do księdza nic nie mamy, tylko do księdza organizacji" – Opowiadał w materiale znany ksiądz.


Duchowny-influencer tłumaczy, dlaczego młodzi rezygnują z religii

Jak stwierdza ksiądz Główczyński, powodem, dla którego uczniowie unikają lekcji religii jest fakt, że po prostu chcą oni korzystać z wolnego czasu. Nie ukrywa on również, że uważa nabytą na tych zajęciach wiedzę za bardzo potrzebną przez całe życie, dlatego opowiada się za wprowadzeniem obowiązkowej religii/etyki w szkołach.

– Jestem w stu procentach przekonany, że to, co przekazuje się na lekcjach religii, etyki jest bardzo ważnym elementem uzupełniającym edukację szkolną i to, co się tam młodym ludziom przekaże, może być pomocne przez całe życie (...) Jakikolwiek by przedmiot nie był, jeżeli uczeń ma do wyboru czas wolny albo iść na lekcje, z czasem zawsze wybiera czas wolny – Opowiadał ksiądz.

Salonik

Fot. Ksiądz z Osiedla. Źródło: Facebook.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo