Tauron
Tauron

Potwierdziły się nasze informacje. Znamy nazwisko nowego prezesa Tauronu

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Potwierdziły się doniesienia Salonu 24. Rada nadzorcza Taurona wybrała Grzegorza Lota na prezesa spółki - poinformował w czwartek Tauron. Wyboru dokonano w drodze konkursu. Rada wybrała również trzech członków zarządu spółki.

Poznaliśmy nazwiska nowych wiceprezesów

Wiceprezesem ds. handlu został Piotr Gołębiowski, wiceprezesem ds. zarządzania majątkiem i rozwoju - Michał Orłowski, a wiceprezesem ds. finansów - Krzysztof Surma. Nowi członkowie zarządu wraz z prezesem obejmą stanowiska 7 marca - poinformował Tauron w komunikacie.

Spółka zaznaczyła, że otrzymała też informację o złożeniu z dniem 6 marca przez Grzegorza Lota funkcji wiceprezesa spółki Polenergia Sprzedaż.

Rada nadzorcza Tauronu 13 lutego br. odwołała prezesa Pawła Szczeszka i czterech wiceprezesów, oraz delegowała z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa Karolinę Muchę-Kuś. Tego samego dnia rada ogłosiła konkurs na prezesa i trzech wiceprezesów energetycznej firmy. W konkursie wpłynęły 54 zgłoszenia, z czego siedem na prezesa zarządu, sześć zgłoszeń dotyczyło stanowiska wiceprezesa ds. finansów, osiem - stanowiska wiceprezesa ds. handlu oraz 33 - stanowiska wiceprezesa ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Od 2010 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. W strukturze akcjonariatu Tauronu Polska Energia Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów.

Salon 24 poinformował pierwszy o zmianach w państwowych spółkach

Niemal dwa miesiące po przejęciu władzy koalicja rozpoczęła wielką wymianę prezesów spółek skarbu państwa. Na pierwszy ogień pójdą rady nadzorcze. Wymiana ich członków de facto otwiera drogę do zmian w zarządach spółek. Dlatego też zwołane walne zgromadzenia akcjonariuszy mają jeden wspólny punkt – odwołanie i powołanie członków rad nadzorczych. Zmiany zarządu regulują też statuty spółek. Tak jest np. w największym polskim banku PKO BP. Tutaj zmiany w zarządzie można dokonać dopiero siedem dni po wymianie członków rady nadzorczej.

Miotła kadrowa Tuska, jak zaczęły już media określać zapowiadane zmiany, ma przede wszystkim wyczyścić spółki skarbu z ludzi związanych z PiS. Jednak i w samej rządowej koalicji trwają przepychanki o to, kto ma wziąć pod „skrzydła” daną spółkę. Walczą ze sobą nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz poszczególnych partii. W Koalicji Obywatelskiej mocną pozycję wywalczył sobie Robert Kropiwnicki, który w Ministerstwie Aktywów Państwowych podlega Budce. Mimo to on, a nie Minister Aktywów, wskaże przyszłego prezesa KGHM.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. Tauron/Dla mediów

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka