Unia Europejska odblokowuje KPO dla Polski. "Spełniła warunki"

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Krajowy Plan Odbudowy to 48 reform i 116 kamieni milowych do koniecznego wypełnienia, wśród których zawarto 54 inwestycje i 166 wskaźników dla rządu. Gabinet Donalda Tuska może liczyć jednak na odblokowanie miliardów euro z Brukseli. Komisja Europejska oceniła, że teraz Polska spełniła warunki niezbędne - chodzi o respektowanie Karty Praw Podstawowych.

KPO odblokowane 

Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy. Otwiera to drogę do wypłaty Polsce zaległych 6,3 mld euro. Według UE, Warszawa spełnia wymogi Karty Praw Podstawowych i respektuje niezależność sądownictwa. Od kilku lat Bruksela blokowała te środki, uznając, że rząd PiS nie gwarantował praworządności. Domagała się również wypełnienia kamieni milowych przez gabinet Mateusza Morawieckiego. 

Oprócz tych odblokowania KPO, polski rząd chce ponownie dołączyć do Europejskiej Prokuratury. Odpowiedni wniosek został złożony kilka tygodni temu przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. 

"Odblokowanie KPO to była sprawa pilna, bo prawie 60 miliardów euro Polska musi wydać do 2026 roku. Natomiast na wydanie funduszy spójności z unijnego budżetu - ponad 76 miliardów euro - Polska ma czas do końca dekady" - analizuje Beata Płomecka na portalu Polskiego Radia 24. 

 


Fundusz Spójność. Wniosek na miliardy złotych

Polski rząd złożył też wniosek o środki z Fundusz Spójności UE. - Złożyliśmy pierwsze wnioski o refinansowanie z funduszy spójności. Wreszcie! Bo to już czwarty rok obecnej perspektywy finansowej. To ponad 2,9 mld zł: 1.668 mld na programy ogólnokrajowe, 1.271 mld na programy regionalne. Pieniądze wpłyną do Polski w ciągu kilkunastu dni - poinformowała Katarzyna Pełczyńska, minister ds. funduszy i polityki regionalnej. 

 


Fot. Komisja Europejska 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka