fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Ogromne protesty rolników w całej Polsce. Blokady w blisko 600 miejscach

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 54
W całym kraju od rana trwają rolnicze protesty. Policja uniemożliwiła wjazd ciągnikami na S8 na węzłach w Sycowie. Rolnicy pieszo weszli na drogę. W tej chwili S8 jest całkowicie zablokowana w stronę Wrocławia i Warszawy.

Rolnicze protesty w Polsce. Policja kontra rolnicy

W całym kraju rolnicy zapowiedzieli ponad 580 miejsc protestów. Na drogi ma wyjść blisko 70 tys. osób. Strajk został zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", ale poparło go wielu lokalnych liderów.

Rzecznik "S" Adrian Wawrzyniak powiedział PAP, że rolnicy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i "dramatycznej sytuacji" w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i wsparcia rolników.

Spore utrudnienia panują na S8 na wysokości Sycowa. Tam przyjechała policja i uniemożliwia rolnikom wjazd ciągnikami na S8. Wtedy mężczyźni wyszli na drogę i całkowicie ją zablokowali. - Po co na pokojowy strajk przyjechała policja interwencyjna? - zapytał jeden z protestujących rolników na nagraniu udostępnionym przez farmer.pl.

Utrudnienia w okolicach Warszawy

Protestujący rolnicy rozpoczęli blokady rond w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) i w Nieporęcie w powiecie legionowskim - informuje Komenda Stołeczna Policji.

W okolicach Warszawy utrudnienia na drogach są spodziewane w trzech powiatach. Rolnicy będą blokowali rondo w miejscowości Zakręt w powiecie mińskim. Zakończenie protestu przewidziane jest na godzinę 19.00. Wcześniej, rano, rolnicy rozpoczną protest w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski), następnie ciągniki przejadą drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn i Mińsk Mazowiecki do Zakrętu. Rondo przy DK92 w miejscowości Zakręt zostało wyłączone z ruchu.


Protest rolników trwa również na przejściu dla pieszych przy ul. Warszawskiej 171 w Konstancinie-Jeziornie.

W Przasnyszu na ulicach można było zobaczyć nawet... byka.

image

Zablokowana autostrada A1 i A2

W związku z rolniczą blokadą w środę rano wstrzymano ruch na drodze ekspresowej S5 między Kościanem, a Mosiną w Wielkopolsce – podała GDDKiA. Problemy występują też na A2. Na odcinku między węzłami Komorniki i Poznań Zachód, w związku z rolniczym protestem, zamknięty został zjazd z A2 na S5. Około godz. 7. w Słupcy protestujący rolnicy zablokowali ciągnikami zjazdy i wjazdy na autostradę A2, ale główny ciąg jest przejezdny.


Do Krakowa wjechało ponad 2 tys. pojazdów rolniczych. To największy z dotychczasowych protestów.


Ciągniki i maszyny rolnicze blokują przejazd w stronę Gdańska na węźle Łódź-Północ, znajdującym się na 294. kilometrze trasy A1. W tym miejscu zablokowana jest również autostrada A2 w kierunku Poznania oraz łącznica w kierunku Gdańska. Ruch przekierowany jest na A2 w kierunku Warszawy i Katowic.

Zablokowany będzie także węzeł Stryków (A2/DK14/DK71). Nie będzie także możliwości wjazdu na autostradę A2 na węźle Wartkowice (A2/DW703). Całkowicie z ruchu będzie także wyłączony odcinek autostrady A1 między węzłami Kowal i Węzeł Łódź Północ.

Poważne ograniczenia w ruchu będą występowały na drodze ekspresowej S8 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego. Ruch będzie zablokowany od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Piotrków Trybunalski Wschód. W tym przypadku blokada planowana jest na 48 godzin. W związku z tym ruch z autostrady A1 od strony Katowic, będzie przekierowywany na DW 484 i 485 na węźle Kamieńsk.

Blokady pojawią się także na drogach krajowych. Nieprzejezdna będzie DK12 między Przygłowem i Poniatowem, podobnie będzie na DK91 między Łęczycą i Topolą Królewską. Blokad należy spodziewać się również na DK74 w Szczercowie i Ruścu.

Z kolei A2 w okolicach Łodzi nieprzejezdna jest w okolicach węzła Emilia w pow. zgierskim, na odcinku między miejscowościami Emilia i Koło. W ciągu dnia blokowany będzie także węzeł Łódź Południe, czyli skrzyżowanie autostrady A1 z drogą ekspresową S8. W tym przypadku przejazd będzie możliwy jedynie dla kierunków: Wrocław – Gdańsk i Gdańsk – Wrocław.

 "Zdrajcy zagłosowali za Zielonym Ładem" - transparenty rolników

W woj. kujawsko-pomorskim trwa blokada A1 Włocławek Zach. - Kowal - blokada zjazdów i wjazdy na węzłach: oraz W. Lubicz, W. Turzno. Zablokowana jest także S5 na odcinku Maksymilianowo - Bydgoszcz Zachód - blokada w obu kierunkach oraz Pruszcz - Gruczno - Trzeciewiec. Utrudnienia występują na drogach krajowych: DK91 w. Kowal - blokada; blokada w Nowym Ciechocinku; DK80 Strzyżawa - blokada; DK62 Kobylniki – Strzelno blokada ronda; Osięciny; DK15 Gronowo - Grębocin – blokada; Strzelno – blokada ronda; DK25 Bydgoszcz Opławiec - blokada; DK10 Lubicz Dolny; Przyłubie – Cierpice - blokada.

W Świętokrzyskiem rolnicy zablokowali drogi dojazdowe do Kielc, blokady stanęły w siedmiu miejscach. Ruch został wstrzymany m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ul. Łódzkiej. Dotyczy to też drogi krajowej nr 73 w Wiśniówce i ul. ks. Piotra Ściegiennego. Przy ul. Krakowskiej, gdzie tworzą się duże korki, na traktorach zamontowano transparenty, m.in.: "Stop Eko hipokryzji". "Zdrajcy polskiego rolnictwa", "Zdrajcy zagłosowali za Zielonym Ładem". Są też kukły z podobiznami polityków, a na blokadach utworzonych z bel słomy transparent – "Tusk czym ty naród polski nasz karmisz?".


Nieprzejezdne będzie również skrzyżowanie dróg krajowych nr 73 i 79 w Słupi Pacanowskiej w powiecie buskim oraz skrzyżowanie ul. Buskiej z ul. Sandomierską w Nowym Korczynie.

Z powodu rolniczych protestów zablokowana jest w obu kierunkach trasa S7 na wysokości Nowego Dworu Gdańskiego. W powiecie chojnickim zablokowana jest dk 22 oraz droga wojewódzka 240.

Utrudnienia w całym kraju

Rolnicy zablokowali lubuski odcinek S3 w Świebodzinie i w Gorzowie Wielkopolskim. Policja już zamknęła jeden z węzłów w kierunku Zielonej Góry. W Zielonej Górze samochody ciężarowe jadące w kierunku Sulechowa zostaną skierowane DW282 przez Milsko. Samochody osobowe pojadą Trasą Północną do centrum Zielonej Góry. Zamknięty zostanie zjazd na S3 z Trasy Północnej w Zielonej Górze w kierunku Sulechowa. Od Świebodzina do Sulechowa trasa S3 zostanie całkowicie zablokowana.

W Opolu, utrudnienia są już na skrzyżowaniu DK 94 i DK 39 z ul. Włościańską w Brzegu. W wyniku blokady wyjazdu i wjazdu na A4, węzeł Brzeg został całkowicie wyłączony z ruchu. Pojazdy do 3,5 tony mogą zjechać z autostrady przez MOP Wierzbnik.


Na Podkarpaciu rolnicy zablokowali odcinek autostrady A4 między Węzłem Łańcut, a Węzłem Jarosław Zachód w kierunku Korczowej i Rzeszowa. Ciągniki rolnicze stoją również na drodze wojewódzkiej nr 835 na łączniku drogi krajowej 94 Węzeł Przeworsk. Policjanci kierują samochody na objazd wyznaczony drogą krajową nr 94.


W Przeworsku rolnicy zablokowali rondo na drodze krajowej nr 94. Przepuszczają autobusy i 10 aut osobowych na godzinę. Ciężarówki muszą czekać. Objazd dla samochodów osobowych odbywa się przez Studzian.

W Kolbuszowej protest odbywa się na dwóch rondach, na ul. Narutowicza i Rzeszowskiej. Policja kieruje ruchem. Na S19 stoi 50 ciągników. Blokują łącznice wjazdowe i zjazdowe na Węźle Jeżowe. Samochody mogą wjechać lub zjechać z S19 w Nowej Sarzynie. Protest odbywa się również na obwodnicy Ropczyc, gdzie zablokowane jest rondo 650-lecia.


W woj. warmińsko-mazurskim zablokowane są okolice Działdowa.

Pierwsza z rolniczych ogólnopolskich manifestacji odbyła się 24 stycznia, w blisko 300 miejscach w kraju. Kolejny ogólnopolski protest odbył się 9 lutego. Szacuje się, że na ulice Polski wyjechało wtedy nawet 50 tys. ciągników i ponad 100 tys.  ludzi. TDwa kolejne duże protesty odbyły się w Warszawie – 20 lutego i 6 marca.

ja

Na zdjęciu rolnicy blokują drogę w miejscowości Zakręt. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo