Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. YouTube/Narodowy Bank Polski
Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. YouTube/Narodowy Bank Polski

Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego jest gotowy. Konfederacja będzie za?

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 145
Premier Donald Tusk przekazał, że wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest już gotowy i zostanie złożony w najbliższych dniach. Politycy PiS zapowiadają obronę szefa NBP, tymczasem część Konfederacji opowiada się za poparciem wniosku.

Trybunał Konstytucyjny mówi "nie", a rząd - "tak"

Złożenie wniosku o postawienie obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego było jednym z elementów programu „100 konkretów na 100 dni”, który został ogłoszony przez Koalicję Obywatelską przed wyborami.

Na początku stycznia Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy, mówiące o tym, że przegłosowanie przez Sejm wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP oznacza automatyczne zawieszenie go w czynnościach służbowych. TK uznał także, że niezgodny z konstytucją jest zapis, że do postawienia prezesa banku centralnego przed TS wystarczy bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

TK stwierdził również, że niezgodne z konstytucją są przepisy ustawy o TS, na mocy których w gronie osób, do których stosuje się kwalifikowaną większość – 3/5 ustawowej liczby posłów przy głosowaniu nad wnioskiem o postawienie przed trybunałem - nie ma prezesa NBP.

Trybunał zażądał zmian w ustawie i jednocześnie stwierdził, że Sejm jest zobowiązany do wstrzymania się z rozpoczęciem każdorazowej procedury dotyczącej postawienia prezesa NBP do czasu wykonania wyroku w drodze ustawy. W tym aspekcie głosowanie nad postawieniem Glapińskiego okazałoby się bezcelowe. 


PiS będzie broniło Glapińskiego 

O zapowiedź premiera zapytany został w TVN24 były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. – Wniosek jest całkowicie nieuzasadniony i motywowany politycznie. Jest u nas głębokie przekonanie, podparte wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, że te przepisy są niekonstytucyjne. Nie da się usunąć prezesa NBP przez sam fakt postawienia go przed Trybunałem Stanu. To godzi w niezależność banku centralnego, a to niezwykle groźne dla stabilności finansów i polskiej gospodarki – przekonywał.

– Będziemy bronić prezesa Glapińskiego, bo dzięki niemu inflacja nie jest w Polsce problemem – dodał polityk PiS. Inflacja w lutym spadła do poziomu 2,8 proc. rok do roku. 

Konfederacja poprzez wniosek o Trybunał Stanu?

Okazuje się, że Konfederacja zamierza poprzeć wniosek KO. – Bezpośrednio prezes Glapiński jest odpowiedzialny za utrzymywanie na zbyt niskim poziomie stóp procentowych i to doprowadziło do ograbienia Polaków z ich oszczędności. Powinien za to odpowiedzieć - argumentował w Polsat News Stanisław Tyszka.

Innego zdania jest Rada Polityki Pieniężnej. Postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przez Trybunałem Stanu, a tym samym zawieszenie go w czynnościach, to naruszenie niezależności banku centralnego i podważenie zaufania do stabilności systemu finansowego - stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej w opublikowanym na początku marca stanowisku. "W naszej ocenie naruszyłoby to niezależność personalną banku centralnego, a w efekcie wywołałoby negatywne skutki dla Polaków i polskiej gospodarki, w szczególności za sprawą podważania zaufania do stabilności systemu finansowego oraz postrzegania polskiego banku centralnego jako elementu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i innych międzynarodowych instytucji finansowych" - stwierdziła RPP w piśmie. Dokument podpisało 6 członków spośród 9-osobowego składu Rady.

MP

Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. YouTube/Narodowy Bank Polski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka