Państwo Islamskie przyznało się do zamachu pod Moskwą. Fot. PAP/EPA/VASILY PRUDNIKOV
Państwo Islamskie przyznało się do zamachu pod Moskwą. Fot. PAP/EPA/VASILY PRUDNIKOV

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu pod Moskwą. Rośnie liczba ofiar

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Państwo Islamskie (ISIS) wzięło na siebie odpowiedzialność za piątkowy atak na salę koncertową pod Moskwą - podał Reuters, powołując się na kanał w Telegramie tej organizacji terrorystycznej. Wywiad USA potwierdził odpowiedzialność Państwa Islamskiego za atak terrorystyczny pod Moskwą. „Ponad 60” osób zginęło w piątek w ataku terrorystycznym na Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą – ogłosił w sobotę Komitet Śledczy, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne.

Państwo Islamskie - Prowincji Chorasan stoi za atakiem terrorystycznym pod Moskwą?

Niektóre rosyjskie media podkreślają, że we wpisie ISIS wykorzystał stary szablon, dlatego - jak oceniają - ta informacja może być fake newsem.

Dwa tygodnie temu ambasada USA w Rosji ostrzegła przed planami ataku „ekstremistów” w Moskwie, w tym na koncertach. Salon24.pl pisał o tym wówczas. Władimir Putin odparł wtedy, że wygląda to na „szantaż i próbę zastraszenia, zdestabilizowania” rosyjskiego społeczeństwa.

Dziennikarz śledczy Christo Grozew powiedział w piątek telewizji Dożd, że strona amerykańska ostrzegła rosyjskie służby, że przechwycono dokumenty świadczące o tym, że przygotowywany jest atak terrorystyczny na Rosjan ze strony tzw. Państwa Islamskiego - Prowincji Chorasan (ISIS-K). – I wiemy, że państwo rosyjskie odpowiedziało, że informacje, które zostały przekazane przez stronę amerykańską, nie są wystarczająco konkretne – dodał.

Grozew zaznaczył, że później doszło do aresztowań członków komórek ISIS w Rosji.

"Pytanie, czy możliwy jest rosyjski ślad w takim ataku terrorystycznym"

– Trzeba poczekać (na to), jakie wersje będą przedstawione przez śledczych, bo są różne warianty. Jeśli rzeczywiście wskażą na ślad ISIS, to najpewniej tak też było, choć w The Insider i w „Spigel'u” już od roku obserwujemy, jak rosyjski wywiad wojskowy w jakimś celu szkoli młodych Afgańczyków, których przywieziono z Afganistanu do Rosji – kontynuował dziennikarz.

– Pozostaje pytanie, czy możliwy jest rosyjski ślad w takim ataku terrorystycznym. Ale najpewniej jeśli będzie afgański ślad, to trzeba poszukać przyczyny, dlaczego ISIS-K właśnie teraz zdecydowało się zaatakować Rosję – zaznaczył.


USA: Ostrzegaliśmy Rosjan

Dane wywiadowcze Stanów Zjednoczonych potwierdzają oświadczenie Państwa Islamskiego o odpowiedzialności za atak terrorystyczny na koncercie pod Moskwą, poinformował w piątek amerykański urzędnik.

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone ostrzegały Rosję w ostatnich tygodniach przed możliwością ataku.

– Właściwie ostrzegaliśmy Rosjan – powiedział urzędnik, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, nie podając żadnych dodatkowych szczegółów.

Władze USA przekazały w marcu informacje o planowanym zamachu w Moskwie - oświadczyła w piątek rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Informacje mówiły o możliwości ataków podczas koncertów.

„ Wcześniej w tym miesiącu, rząd USA miał informacje na temat planowanego zamachu terrorystycznego - potencjalnie skierowanego przeciwko dużym zgromadzeniom, w tym koncertom - co skłoniło Departament Stanu, by wystosować publiczne ostrzeżenie dla Amerykanów w Rosji” - napisała w przesłanym w piątek mediom oświadczeniu Watson.

„Władze USA przekazały rosyjskim władzom te informacje zgodnie ze stosowaną od dawna polityką »obowiązku ostrzegania«” – dodała.


7 marca ambasada USA w Moskwie wydała alert do obywateli USA w Rosji wzywający ich do unikania dużych zgromadzeń, w tym koncertów, przez 48 godzin. Powodem miał być planowany zamach „ekstremistów”.

Rosyjski prezydent Władimir Putin krytykował te ostrzeżenia zaledwie trzy dni przed piątkowym zamachem, do którego przyznało się Państwo Islamskie. Putin twierdził, że były one prowokacją wymierzoną w zdestabilizowanie społeczeństwa i „przypominały szantaż”.

Według informacji rosyjskiego portalu Baza liczba ofiar śmiertelnych ataku na widzów koncertu w Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą wzrosła do 62 osób. Komitet Śledczy mówi o „ponad 60” osobach.

KW

Źródło zdjęcia: Państwo Islamskie przyznało się do zamachu pod Moskwą. Fot. PAP/EPA/VASILY PRUDNIKOV

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka