fot. PAP/Tytus Żmijewski
fot. PAP/Tytus Żmijewski

Zamieszanie z honorarium dla Sikorskiego. Wydało się, co polityk zrobił z arabską kasą

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Przed rokiem holenderski dziennik zaatakował Radosława Sikorskiego, wytykając mu bogacenie się na doradzaniu przy konferencji utworzonej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nieoczekiwanie wydało się, co obecny minister zrobił z tymi pieniędzmi. Okazuje się, że poszły na cele charytatywne.

Sikorski przekazał darowiznę w wysokości ponad 100 tys. dolarów

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski przekazał darowiznę w wysokości ponad 100 tys. dolarów na rzecz Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, które wspiera od lat. To jego honorarium za doradztwo przy konferencji bliskowschodniej.

Przedstawicielka Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Hanna Zwoleńska powiedziała dziennikarzom, że Radosław Sikorski od wielu lat wspiera finansowo podopiecznych, ale bez rozgłosu. Zaznaczyła, że środki na działalność statutową zapewnia miasto, ale dzięki wsparciu ministra były pieniądze dla dzieci na wycieczki i kolonie, rozwijanie umiejętności, prezenty na święta i urodziny.

Pieniędzy było tyle, że zablokowano konto placówki

"W zeszłym miesiącu otrzymaliśmy informację, że będzie darowizna od pana ministra. My tak trochę przyzwyczajeni do tego, że tak już bywało, grzecznie podziękowaliśmy. Ale darowizna była w takiej kwocie, że zablokowano nam konto. Już konto jest odblokowane, z pieniędzy korzystamy" - powiedziała Zwoleńska.

Minister Sikorski powiedział dziennikarzom, że należało mu się honorarium za cały zeszły rok za doradzenie przy konferencji bliskowschodniej. Podkreślił, że 13 grudnia wszedł do rządu, więc w rządzie był przez 17 dni 2023 r. "Uznałem więc, że całe honorarium za cały rok przeznaczę na cel charytatywny. Chciałem, żeby te pieniądze jak najlepiej służyły mojej lokalnej ojczyźnie" - dodał szef MSZ.

Bydgoski Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych składa się z dwóch placówek interwencyjnych, dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych: specjalistyczno-terapeutycznej i typu interwencyjnego, hostelu i mieszkań usamodzielnienia.

Afera o arabskie honorarium dla Sikorskiego

O tym, że Radosław Sikorski otrzymuje 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji utworzonej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie napisał w lutym 2023 r. holenderski dziennik "NRC". Gazeta podała, że polski polityk (wówczas europoseł) zasiadał w radzie doradczej konferencji od 2017 r. i zarobił w ten sposób prawie pół miliona euro. Sikorski zapewnił, że nie miało to wpływu na jego głosowania w PE.

ja

Zdjęcie: Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo