fot. PAP/Darek Delmanowicz
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka to teraz Ulma Airport. Rodzina z Podkarpacia uhonorowana

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Prezydent Andrzej Duda nadał w niedzielę uroczyście portowi lotniczemu Rzeszów–Jasionka imię Rodziny Ulmów. Stało się to w dniu, w którym obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ma od dziś nową nazwę

- Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, to lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby; i tego wsparcia militarnego, i tego wsparcia humanitarnego, a także i tego wsparcia politycznego, bo to tutaj przylatują politycy z całego świata, którzy potem podążają dalej w kierunku Kijowa. To jest miejsce, które dzisiaj jest miejscem rzeczywiście znanym na świecie - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, od teraz będzie się nazywało Ulma Airport. - Pewnie tak będą na to lotnisko już wkrótce mówili, może w skrócie będą mówili "U Airport" - dodał.


Historia bohaterskiej rodziny pójdzie w świat

- Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat, dzięki temu lotnisku, dzięki tej inicjatywie, dzięki tym patronom, które ono od dzisiaj ma, i będzie świadectwem także o nas, o naszej historii, o tym co dla nas jest ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie, na czym tak naprawdę budujemy także naszą przyszłość poprzez tworzenie pamięci idącej w kolejne pokolenia, o tym co było warto i w jaki sposób zdawać trzeba próbę w najtrudniejszych czasach - podkreślił Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, bo jest to dzień zbrodni dokonanej na rodzinie Ulmów wraz z ukrywanymi w ich domu Żydami.

Andrzej Duda: Świadectwo ludzi Podkarpacia

Duda zwrócił uwagę, że ziemia Podkarpacia zawsze była w granicach suwerennej Polski i – jak mówił – jest ona na wskroś polska, tak samo, jak ci którzy żyją na niej od wielu pokoleń.

- Z tej właśnie ziemi wyrosła także i rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było w gruncie rzeczy tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka. Aż do oddania życia. Tak, jak Ulmowie oddali życie za swoich żydowskich sąsiadów, których przechowywali, gościli w swoim domu, mimo świadomości zagrożenia śmiercią – powiedział.


Prezydent mówił, że 80 lat temu ludzie się nie ugięli, nie wydali Żydów ze strachu o własne życie. - Przechowali ich do końca, wspierając i ratując. To jest właśnie świadectwo Podkarpacia, to jest właśnie świadectwo jakości i mentalności tych ludzi - mówił Duda.

- Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć bohaterskiej rodziny Ulmów i wszystkich tych, którzy pomagali, którzy dawali świadectwo i dowód niezwykłego człowieczeństwa i niezwykłej miłości bliźniego, miłości drugiego człowieka. Z całego serca dziękuję - zakończył swoje wystąpienie prezydent Duda.

ja

Na zdjęciu Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu Rzeszów-Jasionka , fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj także:Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka