ABW weszła do domów polityków Suwerennej Polski. Fot. X / mat. prasowe / Canva
ABW weszła do domów polityków Suwerennej Polski. Fot. X / mat. prasowe / Canva

Wejście do domu Ziobry. Prawnik pyta o immunitety posłów

Redakcja Redakcja Suwerenna Polska Obserwuj temat Obserwuj notkę 173
We wtorek od rana huczy od informacji o wejściu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do domu Zbigniewa Ziobry i kilku innych polityków Suwerennej Polski. ABW wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie. Z kolei zdaniem prawnika doszło do „rażącego [naruszenia – red.] immunitetu parlamentarnego, bowiem nastąpiło to bez wymaganej zgody Sejmu”.

ABW weszła do domów polityków Suwerennej Polski

Salon24.pl od wtorku rana trzyma w tej sprawie rękę na pulsie. Przypomnijmy: Zbigniew Ziobro wciąż przebywa w szpitalu po operacji na nowotwór. Patryk Jaki, europoseł PiS, ujawnił, że dziś rano służby na polecenie odzyskanej prokuratury przez Adama Bodnara weszły do domu Ziobry pod jego nieobecność. „Wybijali szyby i niszczyli dom” - napisał Jaki. Sprawa ma związek z dotacją na ośrodek Archipelag z Funduszu Sprawiedliwości.


Adwokat: Rażące naruszenie immunitetu parlamentarnego

Na portalu X (dawniej Twitter) głos zabrał adwokat Bartosz Lewandowski. Przytaczamy jego wypowiedź w całości.

„Od godz. 6 rano ABW wspólnie z prokuratorem dokonywali również przeszukania mieszkania posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego. Wspólnie z Klientem zwróciliśmy uwagę, że jest to rażące immunitetu parlamentarnego, bowiem nastąpiło to bez wymaganej zgody Sejmu.

Zgodnie z opinią przygotowaną na zlecenie Biura Analiz Sejmowych przez prof. Marka Chmaja w 23.07.2014 r. tego rodzaju działanie ze strony służb jest bezprawne.

„Przeszukanie pomieszczeń zajmowanych przez parlamentarzystę bez uprzedniej zgody właściwej izby na uchylenie immunitetu jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie art. 105 ust. 2 Konstytucji.

Prokurator jako strażnik praworządności obowiązany jest chronić prawa zagwarantowane w konstytucji. Przeszukanie lokali zajmowanych przez parlamentarzystę stanowi rażące naruszenie konstytucji, a tym samym art. 2 ustawy o prokuraturze.

Działania prokuratura wypełniają znamiona przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego z art. 231 kodeksu karnego. Przekroczenie uprawnień przez prokuratora może również stanowić podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej”.

W trakcie czynności doszło do zabezpieczenia wszystkich urządzeń, włącznie z zegarkiem elektronicznym. Wspólnie z Marcinem Romanowskim wskazywaliśmy na to, że urządzenia zawierają tajemnice prawnie chronioną, w tym tajemnicę poselską związaną z interwencjami poselskimi i pracami w Komisji Obrony Narodowej.

W terminie 7 dni zostanie przygotowane zażalenie do sądu na postanowienie prokuratora oraz na czynność przeszukania”.

Specjalny komunikat ABW

Jacek Dobrzyński, Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, wydał specjalny komunikat dotyczący całej sprawy. 

„26 marca 2024 r. na terenie całego kraju funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizują czynności zatrzymania osób oraz przeszukania kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób fizycznych i siedzib podmiotów gospodarczych. Przedmiotowe czynności zlecone zostały w ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez śledczych z Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – tj. czynów z art. 231 § 1 i 2 k.k.

Osoby zatrzymane zostaną przekazane do dyspozycji Prokuratury, która będzie podejmować decyzje co do zastosowania ewentualnych środków zapobiegawczych”.

Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak potwierdził tvn24.pl, że cztery osoby zostały zatrzymane. Nie przekazał, kim są.

Politycy rządzącej koalicji komentują

Do sprawy odnieśli się również politycy rządzącej dziś Polską koalicji.

Szef MSWiA Marcin Kierwiński napisał na X:

"Dzisiejsza akcja prokuratury i służb to jasny sygnał, że polskie państwo działa. I nie ma już "kasty bezkarnych". Kto popełnił przestępstwo, ten będzie za nie odpowiadał. To prosta zasada". 


Bardziej lakoniczny był wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek:

"Nadchodzi sprawiedliwość. I prawo! Stay tuned!"

Krótko wypowiedział się również Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej:

"Nie ma świętych krów".

KW

Źródło zdjęcia: ABW weszła do domów polityków Suwerennej Polski. Fot. X / mat. prasowe / Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka