fot. Canva
fot. Canva

Dla szefa rządu akcja ABW w domu Ziobry to poezja. Donald Tusk cytuje Tuwima

Redakcja Redakcja Suwerenna Polska Obserwuj temat Obserwuj notkę 263
"Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk jako komentarz do wielkiej akcji ABW. To cytat z wiersza Juliana Tuwima pt. "Modlitwa".

Przeszukania ABW w domach polityków. Zatrzymano 4 osoby

Przypominamy, Prokuratura Krajowa poinformowała we wtorek, że w różnych miejscach na terenie kraju, na polecenie prokuratorów zajmujących się badaniem wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, trwają przeszukania. Do domów polityków wkroczyli agencji ABW. Wiadomo już, że przeszukiwano m.in. domy Zbigniewa Ziobry, Michała Wosia, Marcina Romanowskiego i Dariusza Mateckiego z Suwerennej Polski.

- W dniu dzisiejszym zatrzymano cztery osoby. Jest to trzech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości związanych z funduszem oraz jedna osoba, która jest beneficjentem Funduszu Sprawiedliwości.Żadna osoba dzisiaj zatrzymana nie była objęta immunitetem  - oświadczył rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.


Jak dodał przeszukania w dalszym ciągu trwają. - Celem tych czynności jest uzyskanie dodatkowego materiału dowodowego. Należy również podkreślić, iż każda osoba, której prawa zostały lub mogły zostać naruszone, ma prawo złożenia zażalenia na tę czynność. Cztery osoby będą doprowadzone do prokuratury, prokurator postawi im zarzuty. Na chwilę obecną o treści tych zarzutów nie informujemy. Chcemy, aby najpierw dowiedziały się o treści tych zarzutów osoby zatrzymane - powiedział Nowak.

Prokurator podał też, że w toku tego postępowania zachodziła "konieczność uzyskania dodatkowego materiału, którego nie można uzyskać inaczej niż przez przeszukanie".

- Wobec powyższego prokurator wydał odpowiednie polecenia i w dniu dzisiejszym funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań w kilkudziesięciu różnych lokalizacjach, pomieszczeniach. Należy podkreślić, że w każdej tej czynności udział brał prokurator. Te czynności były przeprowadzone w standardowym trybie procesowym, a więc na polecenie prokuratora w porze dziennej - wyjaśnił, dodając, że czynności te przeprowadzano pod obecność m.in. domownika albo osoby przez nią wskazanej.


Prokuratura Krajowa: Sprawa ma charakter urzędniczo-kryminalny

Inną wersję przedstawiają politycy Suwerennej Polski. Wejście do domu Zbigniewa Ziobry miało nastąpić pod nieobecność domowników. Wyłamano drzwi, zaklejono kamery monitoringu, przeszukiwano także osobiste rzeczy żony i dzieci byłego ministra.

Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Prok. Nowak przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że wejścia służb do domu Zbigniewa Ziobry, "nikogo w nim nie było - dokonano przełamania zabezpieczeń, ale nikt nie wybijał szyb".

Zaznaczył, że nie ma tutaj żadnego zabarwienia politycznego. - Sprawa ma charakter urzędniczo-kryminalny i jest na etapie wstępnym - ma charakter rozwojowy. Ten materiał na początku wskazywał na podejrzenie popełnienia przestępstwa. Teraz wskazuje na uzasadnione podejrzenie, że konkretne cztery osoby popełniły przestępstwo - konkretne przestępstwo. Dzisiaj będzie ono ogłoszone - dodał.

Donald Tusk cytuje "Modlitwę" Juliana Tuwima

Do akcji ABW enigmatycznie odniósł się w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość" - napisał.


Ten cytat nawiązuje oczywiście do formacji, z którą związany był politycznie Zbigniew Ziobro (formalnie Suwerenna Polska, ale w Sejmie był to klub Prawa i Sprawiedliwości), ale jest to wyimek z wiersza Juliana Tuwima "Modlitwa".  Jest to część poematu dygresyjnego "Kwiaty polskie", który powstał w latach okupacji i dawał nadzieję na odzyskanie niepodległości oraz stanowił konkretną propozycję powojennych zmian w Polsce.  Postrzegany jest jako manifest ludzi równych, sprawiedliwych i tolerancyjnych. Adresatem wiersza jest Bóg, fraza "prawo i sprawiedliwość" występuje w Biblii wielokrotnie, chociażby w psalmach. "On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski", "Prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu" - to niektóre przykłady.
Puenta "Modlitwy" zawarta jest w  podsumowaniu, że Polska musi być krajem sprawiedliwym, w którym prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość. Czy szef rządu znał cały wiersz Juliana Tuwima, w którym zawarta jest również przestroga przed pychą?

Pod koniec stycznia prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej do zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, powołanego do zapewnienia natychmiastowej i bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Kierownikiem zespołu została prok. Marzena Kowalska.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka