fot. Canva
fot. Canva

Arabowie mają chrapkę na polskie kurczaki. Przejmą naszego giganta drobiarskiego?

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Jeden z największych w Polsce producentów kurczaków "Cedrob" może zostać wkrótce przejęty przez Fundusz ADQ z siedzibą w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według Bloomberga spółka wyceniana jest nawet na 8 mld zł.

Polskie kurczaki wejdą w ręce biznesmenów z Abu Dhabi?

O tym, że Arabowie rozważają złożenie oferty na zakup Grupy Cedrob informuje Bloomberg. Nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do złożenia oferty, według anonimowych informatorów rozmowy miałyby ruszyć w kwietniu.

Informacje o tym, że Cedrob, największy producent mięsa drobiowego w Polsce, myśli o sprzedaży pojawiły się oficjalnie w lutym. Cedrob jest też największą firmą mięsną z polskim kapitałem. O tym, że firma poszukuje inwestora w branży nieoficjalnie mówiło się przynajmniej od roku. Polska spółka mięsna dąży do wyceny w wysokości około 2 mld dolarów.

Dlaczego polską firmą zainteresowana jest firma z ZEA? Zjednoczone Emiraty Arabskie ze względu na suchy klimat, importują aż 90 procent żywności. Potencjalna inwestycja w Polsce jest postrzegane jako część szerszej strategii mającej na celu wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego w regionie Zatoki Perskiej.


Dlaczego arabski fundusz chce przejąć polską firmę

Fundusz ADQ jest jednym z trzech głównych państwowych funduszy majątkowych w Abu Zabi odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prezesem funduszu jest Tahnoun bin Zayed Al Nahyan, syn Zayeda bin Sultana Al Nahyana, założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Fundusz jest inwestorem globalnym, dysponuje ogromnym, wycenianym na 157 mld dolarów majątkiem. Głównym celem działania funduszu jest dywersyfikacja źródeł dochodu Zjednoczonych Emiratów Arabskich - tak, aby nie były one powiązane jedynie ze sprzedażą ropy naftowej.

ADQ ma już w swoim portofolio polską firmę drobiarską, choć nie bezpośrednie przejęcie. Arabski fundusz posiada 45 proc. udziałów w LDC  (Louis Dreyfus Company), która, jest właścicielem m.in. także operującego w segmencie drobiarskim Drosedu, a w 2023 roku ogłosiła przejęcie Indykpolu.

Zarówno ADQ, jak i Cedrob powstrzymały się na razie od komentarza w tej sprawie, pozostawiając interesariuszy w stanie zawieszenia.

ja.

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka