Ciało wolontariusza World Central Kitchen. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Ciało wolontariusza World Central Kitchen. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Atak rakietowy na wolontariuszy WCK. Polscy politycy nie chcą drażnić Izraela

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Izrael przyznał się do ataku rakietowego, w wyniku którego zginęli wolontariusze World Central Kitchen. Wśród nich był Polak. Rzecznik Sił Obronnych Izraela Daniel Hagari rozmawiał z założycielem World Central Kitchen i złożył najgłębsze kondolencje „całej rodzinie World Central Kitchen”. Tymczasem polscy oficjele w swoich komunikatach i kondolencjach dotyczących tej tragedii unikają mówienia o Izraelu i jego odpowiedzialności.

Izrael przyznał się do ataku na wolontariuszy WCK

Organizacja humanitarna World Central Kitchen (WCK), która ma siedzibę w USA, podała, że siedmioro członków jej zespołu, w tym z Polski, zginęło w izraelskim ataku w Strefie Gazy. Organizacja zawiesiła działalność w regionie – poinformowała WCK.

„Rzecznik Sił Obronnych Izraela Daniel Hagari rozmawiał z założycielem @WCKitchen @chefjoseandres i złożył najgłębsze kondolencje IDF całej rodzinie World Central Kitchen. Praca WCK jest istotna” - czytamy na koncie X (dawniej Twitter) Sił Obronnych Izraela.


Atak Izraela na World Central Kitchen

Polscy politycy jak ognia unikają wskazania na Izrael jako winnego tragicznego wydarzenia. Zwróciła na to uwagę lewicowa posłanka (partia Razem) Marcelina Zawisza.

„Najważniejsze osoby w Polsce nie potrafią napisać, że to Izrael ostrzelał samochód wolontariuszy WCK wiozących pomoc humanitarną. Szef MSZ poprosił o wyjaśnienia. Większość państw nie potrafi potępić Izraela nawet gdy giną ich obywatele. Polska nie jest tutaj wyjątkiem” - napisała Zawisza.


Na X zwrócił na to uwagę historyk Stanisław Żerko, cytując i komentując wpis prezydenta RP Andrzeja Dudy: „I tu ani słowa o sprawcach”.

Sikorski: Poprosiłem ambasadora Izraela o pilne wyjaśnienia

Co ważne, szef polskiego MSZ, przywołując oficjalny komunikat swojego resortu, dodał na X: "Osobiście poprosiłem ambasadora Izraela @YacovLivne o pilne wyjaśnienia. Zapewnił mnie, że Polska wkrótce otrzyma wyniki badania tej tragedii. Nasz @MS_GOV_PL wszczyna śledztwo. Przyłączam się do kondolencji wobec rodziny naszego dzielnego wolontariusza oraz wszystkich cywilnych ofiar w Strefie Gazy".

Do 12.30 we wtorek premier polskiego rządu Donald Tusk nie zabrał głosu w tej sprawie. 

Czym jest World Central Kitchen

World Central Kitchen to pozarządowa organizacja non-profit zajmująca się dostarczaniem posiłków osobom poszkodowanym w wyniku wojen i klęsk żywiołowych. Została założona w 2010 roku przez amerykańskiego kucharza José Andrésa.

Organizacja zajmuje się dostarczaniem żywności dla ofiar wojen i klęsk żywiołowych. Walczy z problemem głodu dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i kucharzami.

Od początku pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę organizacja wydała dziesiątki milionów posiłków na Ukrainie. O wspieranie WCK apelowały znane postaci show-biznesu, m.in. aktorka Jennifer Aniston.

World Central Kitchen pomagała też wyżywić ukraińskich uchodźców w Polsce. Warszawski oddział organizacji odwiedziła w lutym 2022 r. sekretarz skarbu USA Janet Yellen, a w marcu prezydent Joe Biden odwiedził stoisko organizacji WCK na Stadionie Narodowym, przytulił członków załogi i podziękował za ich pracę dla uchodźców, zaś Andresa nazwał swoim przyjacielem.

W marcu bieżącego roku WCK zorganizowała pierwszy transport humanitarny do Strefy Gazy drogą morską z Cypru. W tym tygodniu miał tam dotrzeć drugi ładunek pomocy zawierający 332 tony żywności.

WCK dostarczała też pomoc żywnościową podczas pandemii Covid w Stanach Zjednoczonych.

Urodzony w Hiszpanii José Andrés jest właścicielem kilku restauracji w USA, a jedna z nich – minibar w Waszyngtonie – zdobyła dwie gwiazdki Michelina.

W 2015 r. Andres otrzymał od ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy National Humanities Medal, wyróżnienie przyznawane za pogłębianie rozumienia wartości humanistycznych. W 2021 r. został laureatem nagrody Courage and Civility, przyznawanej przez jednego z najbogatszych ludzi na świecie, Jeffa Bezosa. Uhonorowane nią osoby dostają 100 mln dolarów, które mają przeznaczyć na wybrane przez siebie działania charytatywne.

KW

Źródło zdjęcia: Ciało wolontariusza World Central Kitchen. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka