L: Dorota Wysocka-Schnepf;  Fot. PAP/Jan Bogacz / P.: Maria Przełomiec, Fot. PAP/Jacek Turczyk
L: Dorota Wysocka-Schnepf; Fot. PAP/Jan Bogacz / P.: Maria Przełomiec, Fot. PAP/Jacek Turczyk

Jedni przychodzą, drudzy odchodzą. W TVP wciąż duże rotacje

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Wirtualne Media informują, że z początkiem kwietnia Dorota Wysocka-Schnepf odchodzi z „Gazety Wyborczej”, w której pracowała od 2016 roku. Dziennikarka dołączy do zespołu prowadzącego rozmowy w TVP Info. Są one nadawane po programie informacyjnym „19.30”. W tym samym czasie program "Studio Wschód" w TVP Info traci Maria Przełomiec. To ona przed laty, jako korespondentka BBC, poinformowała o "niedyspozycji" Aleksandra Kwaśniewskiego na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Dorota Wysocka-Schnepf z "Gazety Wyborczej" przechodzi do TVP

Dorota Wysocka-Schnepf jeszcze w lutym dostała swój program w TVP Info. To „Rozmowy niesymetryczne”.

Mówiła wówczas: „Bez bijatyki słownej. Będę zapraszać tylko mądrych, kompetentnych rozmówców, którzy życiowe osiągnięcia zawdzięczają własnej pracy i talentom, a nie partyjnym koneksjom. Cieszę się, że dołączam do grona niezależnych dziennikarzy, którzy odbudowują z gruzów telewizję publiczną w Polsce”.

Pierwszy gościem dziennikarki „GW” był minister sprawiedliwości prof. Adam Bodnar.

Wirtualne Media podały we wtorek, że od kwietnia Dorota Wysocka-Schnepf będzie częściej pojawiać się w TVP. Jak wyjaśnia dziennikarka, z początkiem kwietnia przeszła na stałe z „Gazety Wyborczej” do TVP. 

– Będę nadal prowadzić „Rozmowy niesymetryczne” (emitowane w soboty w TVP Info na zmianę z “Rozmowami (nie)wygodnymi” Mariusza Szczygła). Kończymy też prace nad nowym formatem cotygodniowego widowiska publicystycznego, które wystartuje w najbliższym czasie. Natomiast już od 2 kwietnia będę również prowadzić polityczne rozmowy tuż po programie “19:30” – zapowiada Dorota Wysocka-Schnepf.


Wysocka-Schnepf już pracowała w TVP

Dorota Wysocka-Schnepf jest znana widzom Telewizji Polskiej. W 2016 roku została zwolniona z TVP. Wtedy znalazła pracę w „Gazecie Wyborczej”. Z Telewizją Polską była związana od 2004 roku. Przez pierwsze dziewięć lat prowadziła „Wiadomości” i programy publicystyczne w TVP1, m.in. „Politykę przy kawie”, później przygotowywała materiały ze Stanów Zjednoczonych. Jej miejsce w USA zajęła Zuzanna Falzmann. 

Wcześniej była związana z radiową Trójką, pracowała jako reporterka sejmowa, prowadziła „Salon polityczny Trójki”. W latach 2001–2004 była korespondentką Polskiego Radia w Ameryce Łacińskiej.


Maria Przełomiec: Po 17 latach kończy się moja przygoda ze Studiem Wschód

„Po 17 latach kończy się moja przygoda ze Studiem Wschód. Żałuję, że niknie program informujący o sytuacji za naszą wschodnią granicą, ale to co się dzieje na świecie jest zbyt ważne, by rezygnować z komentowania tych wydarzeń, dlatego już myślę o nowym projekcie. Do zobaczenia” - napisała we wtorek po Wielkanocy na X (d. Twitter) Maria Przełomiec.


Studio Wschód nie ukazywało się w TVP Info od wielu tygodni – o czym dziennikarka pisała w mediach społecznościowych. Nie miała jednak żadnego oficjalnego sygnału od nowych władz TVP co z jej programem.

To Przełomiec pomogła pokonać blokadę informacyjną na "wyczyny" Kwaśniewskiego w Charkowie

Maria Przełomiec to była korespondentka sekcji polskiej BBC, potem w Telewizji Polskiej. Jeszcze jako korespondentka BBC była jedyną dziennikarką spośród 18 obecnych na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie 17 września 1999, która przekazała w swej relacji informację o tym, że prezydent Aleksander Kwaśniewski „lekko chwiał się na nogach” podczas uroczystości oddania hołdu zamordowanym polskim oficerom, ofiarom zbrodni katyńskiej. 

Pozostałe media dopiero po kilku dniach, na skutek tej relacji BBC, zdecydowały się – mocno cieniując przekaz – podjąć temat „niedyspozycji”, która – co po latach przyznał były prezydent RP – była skutkiem nadużycia przezeń alkoholu.

W 2009 roku za upowszechnianie wiedzy na temat uwarunkowań polskiej polityki zagranicznej, szczególnie na Wschodzie minister Radosław Sikorski nadał jej Odznakę Honorową „Bene Merito”. W styczniu 2013 roku prezydent Litwy przyznała jej Medal Pamiątkowy 13 Stycznia.

KW

Źródło zdjęcia: L.: Dorota Wysocka-Schnepf; fot. PAP/Jan Bogacz / P.: Maria Przełomiec; fot. PAP/Jacek Turczyk

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura