Fot. Facebook/Łukasz Gibała
Fot. Facebook/Łukasz Gibała

Łukasz Gibała w tarapatach. Zawiadomienie do prokuratury tuż przed II turą wyborów

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Łukasz Gibała już w najbliższą niedzielę stanie do II tury wyborów samorządowych i stoczy pojedynek z Aleksandrem Miszalskim o fotel prezydenta Krakowa. Polityk ma jednak kłopoty. Działacz Nowej Lewicy i jednocześnie nowy radny wybrany z list KO Tomasz Leśniak złożył doniesienie do Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza o możliwości popełnienia przestępstwa przez kandydata na prezydenta miasta.

Zawiadomienie do prokuratury na Łukasza Gibałę 

"Łukasz Gibała nielegalnie finansuje kampanię wyborczą? Gazetka Kraków dla Mieszkańców była dystrybuowana w okresie kampanii na terenie Krakowa, a nie została oznaczona jako materiał wyborczy. Złożyłem w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza" – napisał Tomasz Leśniak na X.


W liście przesłanym do redakcji Polsat News Leśniak wyjaśnił, że ma podejrzenie, iż Łukasz Gibała miał dopuścić się nielegalnego finansowania kampanii wyborczej poprzez "udzieleniu komitetowi wyborczemu i przyjęciu w imieniu komitetu wyborczego niedozwolonej prawem korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym przez Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców i Komitet Wyborczy Wyborców Łukasza Gibały - Kraków dla Mieszkańców".

Powyższe działania mają "wyczerpać znamiona czynu opisanego w art. 507 Kodeksu wyborczego". Osoba, która dopuszcza się przestępstwa wyborczego podlega grzywnie od 1000 do 100 000 złotych.

Ostra walka o fotel prezydenta Krakowa 

Między Gibałą a Miszalskim widać ostrą walkę o fotel prezydenta miasta. Po jednej z wypowiedzi kandydata z ramienia KO, który stwierdził, że jego przeciwnik "zapisywał się do Nowoczesnej, ale go nie przyjęli, do Polski 2050 go odrzucili”, Gibała udowodnił, że nie było to prawdą. Sprawę na końcu rozstrzygał nawet sąd, który po odwołaniu w ramach apelacji nakazał Aleksandrowi Miszalskiemu publikację sprostowania.

II tura wyborów samorządowych odbędzie się już w niedzielę 21 kwietnia. Wynik z pierwszej tury wskazuje, że faworytem może być Aleksander Miszalski (37,21 proc.), ale o tym kto ostatecznie będzie prezydentem zdecyduje zapewne niewielka różnica głosów.

MP

Fot. Facebook/Łukasz Gibała

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka