fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Konwencja Lewicy. Takich postulatów jeszcze żadna partia nie zgłosiła

Redakcja Redakcja Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 161
Lato przez cały rok, PESEL dla psów, darmowe podróże koleją dla młodzieży i bon turystyczny dla seniorów - to jedne z wielu postulatów Lewicy, które zaprezentowano podczas niedzielnej konwencji, związanej z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Każdy postulat omawiał inny kandydat na europosła.

35-godzinny tydzień pracy, 100 tys. mieszkań

Wiceminister kultury, liderka listy Lewicy w wyborach do PE w woj. wielkopolskim Joanna Scheuring-Wielgus wskazała m.in. na potrzebę skrócenia czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, przy zachowaniu płac.


Dlatego propozycja Lewicy to Europejski Pakiet Pracowniczy, który "poprawi sytuację ciężko pracujących Europejczyków i uczyni dobre praktyki wspólnymi dla całej UE”. Wśród założeń pakietu Scheuring-Wielgus wymieniła ustalenie europejskiej płacy minimalnej, jawność płac, ochronę pracowników przed mobbingiem oraz prawo do bycia offline, „bo nie można oczekiwać od pracownika odbierania maili i telefonów po godzinach pracy”.

Ponadto Lewica chce rozwiązać problem luki płacowej. „Luka płacowa między kobietami i mężczyznami wynosi obecnie 13 proc. To oznacza, że na każde euro zarobione przez mężczyznę, kobieta pracująca na takim samym stanowisku otrzymuje 87 eurocentów” - podkreśliła Scheuring-Wielgus.

Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zabrał głos w sprawie kryzysu mieszkaniowego. Rozwiązaniem ma być – jak przekonywał - Europejski Fundusz Mieszkaniowy, w ramach którego Lewica chce przeznaczyć 100 mld euro na budowę tanich mieszkań na wynajem. Polska miałaby otrzymać w ramach tego funduszu 10 mld euro na budowę 100 tys. mieszkań. Z tym postulatem Lewica szła już do wyborów parlamentarnych w 2023 roku.


Demokratyczna piątka, Karta Praw Kobiet UE, PIESEL dla psów

Europoseł Marek Belka, który otwiera listę Lewicy w woj. łódzkim, mówił o konieczności zlikwidowania zasady jednomyślności w przyszłej kadencji PE. Postulat ten formacja zapowiadała wcześniej na konferencjach prasowych. Natomiast wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek, który jest „jedynką” w woj. dolnośląskim i opolskim, ogłosił „demokratyczną piątkę dla Europy”, w ramach której Lewica chce rozszerzenia uprawnień PE m.in. o inicjatywę ustawodawczą.


Kolejny postulat omówiła wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Projekt Karty Praw Kobiet UE to - jak mówiła - rozwiązanie, które zagwarantuje każdej Europejce dostęp do darmowej aborcji do 12. tygodnia życia, badań prenatalnych, godnej opieki okołoporodowej czy ochronę przed przemocą.

„Musimy powołać na poziomie europejskim Rzecznika Praw Zwierząt, on powinien zająć się dobrostanem zwierząt” - stwierdził zaś europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń, który otwiera listę w okręgu mazowieckim. Każdemu psu przyznany będzie PIESEL - czyli PESEL dla psów. "Tak, by nie było bezdomnych piesków" - mówił polityk.

Biedroń zapowiedział też definitywny koniec zmianą czasu na zimowy. "Dość nieprzespanych nocy, końca dnia o godzinie 15:00 czy rozregulowania naszych zwierzęcych pupili. Chcemy lato cały rok! - zaapelował.

Ponadto europoseł mówił o konieczności dekryminalizacji marihuany, likwidacji Funduszu Kościelnego czy wyprowadzeniu lekcji religii ze szkół.

Płatne praktyki i staże i bezpłatne podróże koleją

Liderka podkarpackiej listy Lewicy Wiktoria Barańska przedstawiła kolejne postulaty skierowane do młodzieży - zakaz bezpłatnych praktyk i staży, wybudowanie nowych i remont istniejących akademików, a także wprowadzenie darmowych podróży koleją, „żeby młode osoby miały szansę na rozwój i zyskanie szerszej perspektywy”.

W programie znalazły się również kwestie związane z transformacją energetyczną - o tym mówił Maciej Konieczny.

Z kolei Andrzej Szejna zgłosił dla emerytów senioralny bon turystyczny. To 500 zł wsparcia, na takich samych zasadach jak niedawny rodzinny bon turystyczny, aby seniorzy mogli podróżować po Polsce i Europie. Lewica chce też wprowadzić Europejską Kartę Seniora podobną do Europejskiej Karty Dużej Rodziny, dającą seniorom z krajów Unii prawa do zniżek w pozostałych krajach UE przy opłacaniu biletów do kin, teatrów, muzeów czy na koncerty, jak również podczas kupowania wyjazdów turystycznych czy rekreacyjnych.

Walka w PE o prawa tęczowych rodzin

Katarzyna Ueberhan zapewniła, że Lewica to 100 tysięcy nowych miejsc w opiece żłobkowej. "Dzięki Lewicy w Parlamencie Europejskim każde polskie dziecko będzie miało zagwarantowane miejsce w żłobku"  - obiecała.

Zapowiedziała również regulację kwestii związanych z równością małżeńską.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj161 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka