fot. Pixabay
fot. Pixabay

Zasiłek rodzinny i pieniądze z pomocy społecznej. Nowe kryteria przyznawania świadczeń

Redakcja Redakcja Rodzina Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
W tym roku przypada termin ustawowy do przeprowadzenia weryfikacji kryteriów dochodowych w ramach pomocy społecznej oraz w systemie świadczeń rodzinnych. Rząd zdecydował, że w tym drugim przypadku kryterium nie zostanie podniesione - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zasiłek na dziecko i kryteria dochodowe bez zmian

Kryteria dochodowe podlegają co trzy lata weryfikacji z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej, którego dokonuje Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Propozycja Rady Ministrów, która została przekazana do Rady Dialogu Społecznego, zakłada utrzymanie obecnego poziomu zarówno progów dochodowych, jak i wszystkich kwot świadczeń rodzinnych na kolejne trzy lata, czyli od 1 listopada 2024 r. do 30 października 2027 r. Zwiększa natomiast od 1 stycznia 2025 kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej.


Wysokość kryterium dochodowego w odniesieniu do zasiłku na dziecko jest taka sama od dziewięciu lat. Teraz okazuje się, że w tym roku również nie wzrośnie. Zamrożenie tych kwot będzie skutkować dalszym spadkiem liczby dzieci, na które rodzice otrzymują zasiłek, ponieważ pensja minimalna idzie do góry. W ubiegłym roku było ich niewiele ponad milion - tłumaczy dziennik.

Decyzja rządu oznacza, że kryterium dochodowe, które jest podstawowym warunkiem do otrzymania zasiłku na dziecko będzie nadal wynosić 674 zł na osobę w rodzinie, 764 zł, jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne. Odrębny próg dochodowy obowiązuje przy wnioskowaniu o becikowe - 1922 zł na członka rodziny.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia. Te świadczenia również nie ulegną zmianie.


Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Rząd przyjął natomiast propozycję zmiany kwot kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Propozycja skierowana do Rady Dialogu Społecznego, jest następująca, aby dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wynosiło 1010 zł. Oznacza to wzrost o 234 zł, czyli o 30 proc. Z kolei dla osoby w rodzinie kryterium ma wynieść 823 zł. To wzrost o 223 zł, czyli o 37 proc.

Zmiana kwot kryteriów dochodowych wpłynie także na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych związanych z ustawą o pomocy społecznej, np.: pomoc pieniężna na usamodzielnienie wzrośnie o 229 zł (z 1837 zł do 2066 zł), a maksymalny zasiłek stały – o 229 zł (z 1000 zł do 1 229 zł).

Kryteria dochodowe podlegają co trzy lata weryfikacji z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej, którego dokonuje Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo