Fot. PAP
Fot. PAP

Zagadka "Mona Lisy" rozwikłana? Znana badaczka twierdzi, że odkryła sekret dzieła

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Znana historyczka Ann Pizzorusso twierdzi, że rozwiązała zagadkę Leonarda da Vinci. Włoska badaczka wskazała, gdzie artysta mógł namalować swój słynny obraz „Mona Lisę”. Swoją analizę oparła na obiektach, które znajdują się za sportretowaną kobietą.

Znana badaczka twierdzi, że tu namalowano "Mona Lisę"

W przeszłości wielu historyków twierdziło, że poznało miejsce namalowania Mona Lisy. Sęk w tym, że ich rewelacje były oparte na znajdującym się w tle obrazu moście łukowym. Takich konstrukcji jest od groma we Włoszech i całej zachodniej Europie.

Nowe światło na tajemnicę rzuciła badaczka Ann Pizzorusso, która od kilkudziesięciu lat próbowała ustalić miejsce sportretowania kobiety. Historyczka twierdzi, że kluczem do rozwiązania zagadki jest... geolokalizacja.

- Wsparty na łukach most był typową konstrukcją w całych Włoszech i w Europie, wiele z nich wyglądało bardzo podobnie. Na podstawie tylko tego elementu nie da się określić dokładnego miejsca namalowania obrazu. Wszyscy mówią tylko o moście, a nikt o geologii - przekonuje Pizzorusso.

Według uczonej słynna dama została namalowana przez mistrza na tle jeziora Como. Tezę tą mają potwierdzać inne szczegóły z rzeźby terenu widocznego na obrazie.


Kim była Mona Lisa?

Najważniejsze pytanie w sprawie słynnego obrazu wciąż pozostaje jednak bez odpowiedzi. Nie wiemy, kim jest sportretowana kobieta.

- Nie wiemy, kim tak naprawdę jest Mona Lisa. Niektórzy uważają, że była żoną bogatego florenckiego kupca. W takim razie, dlaczego umieścił ją w tym dzikim, nieokiełznanym środowisku? To nie Toskania. Co mistrz chciał nam powiedzieć, malując tę spokojną, enigmatyczną kobietę na tle surowego, alpejskiego krajobrazu? - zastanawia się cytowana przez RMF 24 Ann Pizzorusso.

MB

Fot. Obraz Mona Lisa i przypadkowa turystka. Źródło: PAP/EPA

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura