Fot. PAP
Fot. PAP

Ultimatum dla Daniela Obajtka. Może zostać aresztowany

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Szef komisji ds. tzw. afery wizowej Michał Szczerba (KO) powiedział, że jeśli Daniel Obajtek nie pojawi się 5 czerwca na przesłuchaniu, zostanie skierowany wniosek do sądu o jego zatrzymanie i areszt. Zapowiedział też, że będą składane wnioski o uchylenie immunitetów "osobom, które PiS wysyła do PE, by je chronić".

Morawiecki przed komisją ds. afery wizowej

W środę zeznania przed komisją złożył b. premier Mateusz Morawiecki. Po zakończeniu jego przesłuchania członkowie komisji z koalicji rządzącej zwrócili uwagę, że świadek na wiele pytań odpowiadał: "nie przypominam sobie", a jego zeznania potwierdzają, że Polska za rządów PiS nie miała polityki migracyjnej.

Przewodniczący komisji podkreślił, że obecny rząd przygotowuje strategię migracyjną na lata 2025-2030. Dodał, że sprawozdanie z prac komisji będzie zawierało rekomendacje w sprawie migracji.

"Czekamy na raport NIK dotyczący kontroli doraźnej, która została przeprowadzona w ostatnich miesiącach w MSZ. Wczoraj spotkałem się z przedstawicielami kierownictwa NIK. Mogę powiedzieć, że nasze rekomendacje i wnioski są podobne. Państwo polskie musi odzyskać kontrole nad wizami" - zaznaczył Szczerba.


Szczerba grozi Obajtkowi aresztem

Przekazał też, że zwrócił się do prokuratora generalnego o doręczenie przez policję wezwania na przesłuchanie b. prezesowi Orlenu na terenie woj. podkarpackiego, a nie tylko pod siedmioma do tej pory ustalonymi adresami. Obajtek kandyduje do PE z pierwszego miejsca na podkarpackiej liście PiS.

Szczerba dodał, że "Daniel Obajtek nie będzie chroniony immunitetem posła do PE". "Naszym zadaniem będzie, aby, ci wszyscy ludzie, których PiS wysyła (do PE - PAP) po to, by zapewniać im bezkarność, jak najszybciej te immunitety stracili. Będziemy wnioskodawcami uchwał zdejmujących immunitety" - zapowiedział Szczerba.

Zapytany, co jeśli Obajtek jednak nie stawi się 5 czerwca na przesłuchanie, polityk KO odparł, że "będzie wniosek do sądu nie o maksymalną karę 3 tys. zł, ale o zatrzymanie i areszt".

Przewodniczący chce wykluczenia posła PiS z komisji

Szczerba oznajmił też, że we wtorek powiadomił marszałka Sejmu Szymona Hołownię o wykluczeniu ze składu komisji Zbigniewa Boguckiego (PiS). Dodał, że marszałek może podjąć decyzję o uzupełnienie składu komisji.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 12, 13 i 14 czerwca, tymczasem ostatnie posiedzenia komisji mają się odbyć 4 i 5 czerwca.

"Komisja może pracować w składzie 10-sosobowym. Jest to dopuszczalne. Mamy w tej sprawie opinie" - zaznaczył Szczerba.

4 czerwca komisja chce przesłuchać b. szefa MSZ Zbigniewa Raua i b. prezesa Grupy Azoty Tomasza Hinca, który we wtorek odmówił składania zeznań. Na 5 czerwca wezwani zostali prezes PiS Jarosław Kaczyński i b. prezes Orlenu Daniel Obajtek, który we wtorek nie stawił się na przesłuchanie.

Wstępna wersja sprawozdania z prac komisji ma być przedstawiona 10 czerwca.


MB

Fot. Michał Szczerba. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka