Foto: Doinik Werner / Greenpeace
Foto: Doinik Werner / Greenpeace

Unia bije się w pierś i odrzuca szkodliwy traktat. Opłacał się tylko wielkim koncernom

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Kraje Unii Europejskiej jednomyślnie zgodziły się w czwartek na wycofanie się UE z międzynarodowego traktatu energetycznego w związku z obawami, że chroni on inwestycje w paliwa kopalne i podważa wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Unia Europejska wycofuje się ze szkodliwego traktatu energetycznego

Traktat Karty Energetycznej (ECT) z 1998 r. umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym pozywanie rządów za politykę szkodzącą ich inwestycjom. W ostatnich latach niektóre firmy wykorzystały go do wszczęcia wielomiliardowych pozwów przeciwko środkom mającym na celu zamknięcie lub ograniczenie projektów dotyczących paliw kopalnych - podał Reuters.

„Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna wszystkim obecnym przy stole za ciężką współpracę z zespołem prezydencji belgijskiej, aby przełamać impas w tej sprawie” – powiedziała belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten.

ECT niezgodny z polityką klimatyczną UE

Bruksela zaproponowała wyjście UE z traktatu w zeszłym roku, gdy państwa członkowskie, w tym Dania, Francja, Niemcy, Luksemburg, Polska, Hiszpania i Holandia, ogłosiły indywidualne plany wyjścia, przy czym większość z nich powołała się na obawy związane ze zmianą klimatu - przypomniała agencja.

UE uważa, że traktat nie jest już zgodny z porozumieniem paryskim w sprawie zmian klimatycznych i ambicjami UE dotyczącymi transformacji energetycznej.

na zdjęciu: tereny elektrowni w Ostrołęce, zdjęcie ilustracyjne. Foto: Doinik Werner / Greenpeace, CC BY-ND 2.0 DEED

SW


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka