Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP/Wojtek Jargiło
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP/Wojtek Jargiło

Mundurowi nie mają łatwego życia przy granicy. Imigranci znowu zaatakowali patrole

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Blisko 120 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę - podała w środę Straż Graniczna. Mundurowi informują o kolejnych agresywnych incydentach. W polskie patrole rzucano kamieniami i gałęziami drzew, uszkodzone zostały dwa policyjne auta.

Zniszczone radiowozy 

Jak oświadczyła w środę rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz, do prób przekroczenia granicy doszło w okolicach Narewki, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. "W rejonie Białowieży polskie patrole zostały zaatakowane kamieniami i konarami przez grupy migrantów znajdujących się za techniczną barierą" - podała Zdanowicz.

Także policja w swoim raporcie z minionej doby podaje informacje o kilku incydentach w okolicach Białowieży, podczas których policja wspierała żołnierzy i pograniczników. Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że w policjantów rzucano kamieniami i konarami, nie odnieśli obrażeń, ale uszkodzono dwa policyjne auta.


Ciężka praca strażników granicznych i wojska 

Z danych POSG wynika, że od początku czerwca było ponad 1,8 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W maju takich prób było ponad 8 tys., w kwietniu prawie 3,4 tys. Od początku roku było ponad 18,2 tys.

SG poinformowała też na platformie X o zatrzymaniu dwóch Gruzinów, kolejnych tzw. kurierów przewożących migrantów. Szczegółów nie podano.

"11 czerwca na granicy z Białorusią odnotowano prawie 120 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 2 osoby z Gruzji. W kierunku polskich patroli rzucano konarami oraz kamieniami" – głosi komunikat Straży Granicznej. 


Kolejne wzmocnienia na granicy 

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.

MP

Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PAP/Wojtek Jargiło

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka