Stonehenge padł ofiarą klimatycznych aktywistów ze słynnej grupy Just Stop Oil. Screen: X/Stonehenge U.K.
Stonehenge padł ofiarą klimatycznych aktywistów ze słynnej grupy Just Stop Oil. Screen: X/Stonehenge U.K.

Tajemniczy zabytek zdewastowany. Aktywiści niszczą bez cienia żenady

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Stonehenge to legendarny megalityczny obiekt na Wyspach Brytyjskich. Pochodzi z epoki neolitu i brązu. Przetrwał niejedną historyczną burzę. Teraz padł ofiarą klimatycznych aktywistów ze słynnej grupy Just Stop Oil.

Klimatyczni uderzają w Stonehenge

Poniżej przedstawiamy nagrania, które obiegły dziś świat. Ich sceną jest legendarne Stonehenge (hrabstwo Wiltshire w południowej Anglii).

Na nagraniach widać, jak dwie osoby podbiegają do megalitów i przy użyciu butli ciśnieniowych rozpylają pomarańczową substancję. 


Just Stop Oil się rozkręca

Za akcją stoją aktywiści z organizacji Just Stop Oil. Tego typu akcje, uderzające w cenne artefakty, stał się popularnym sposobem na protesty przeciw zmianom klimatu. 

Aktywiści z Just Stop Oil wyjaśniają, że farba, której użyli, jest wykonana ze skrobi kukurydzianej i zmyje się podczas deszczu. Najwyraźniej nie przekonało to władz Zjednoczonego Królestwa. Rajan i Niamh z Just Stop Oil zostali zatrzymani przez brytyjską policję.


Just Stop Oil żąda całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych.


Lewicowy atak na brytyjskie zabytki. Magna Carta

W maju pisaliśmy o lewicowych seniorkach z Just Stop Oil, które zaatakowały młotkiem i uszkodziły gablotę w British Library w Londynie. Znajduje się tam jeden z czterech zachowanych egzemplarzy Magna Carta z 1215 roku.

Aktywiści JSO przyklejają się do dróg i blokują ruch, zakłócają wydarzenia sportowe i kulturalne, oblewali pomarańczową farbą witryny banków, obrazy w muzeach i zabytki.

Stonehenge ma chroniony status od 1882 roku, a od 1986 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

KW

Źródło zdjęcia: Stonehenge padł ofiarą klimatycznych aktywistów ze słynnej grupy Just Stop Oil. Screen: X/Stonehenge U.K.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo