Zaskakujący pomysł niemieckiego polityka. Fot. PAP/Darek Delmanowicz, Wikipedia
Zaskakujący pomysł niemieckiego polityka. Fot. PAP/Darek Delmanowicz, Wikipedia

Niemiecki polityk ma plan na pozbycie się Ukraińców. Chce im dać ultimatum

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Polityk chadeckiej partii CSU Alexander Dobrindt zaproponował, by niepracujących ukraińskich uchodźców odsyłać z Niemiec na "bezpieczne obszary zachodniej Ukrainy". Pomysł poruszył opinię publiczną.

Wyrzucanie Ukraińców z Niemiec 

Na łamach gazety "Bild am Sonntag" Dobrindt zażądał, aby ukraińscy uchodźcy podjęli pracę w Niemczech albo opuścili kraj i wrócili na "bezpieczne obszary zachodniej Ukrainy".

"Tyle tylko, że na Ukrainie nie ma bezpiecznych obszarów. Nikt nie może być pewien, że zbrodniarz wojenny Władimir Putin nie zdecyduje pojutrze, że celowe zabijanie cywilów we Lwowie lub Użhorodzie posłuży do osiągnięcia jego okrutnych celów wojennych" - zauważa portal RND komentujący słowa polityka.

Inicjatywa Dobrindta jest również "trucizną dla jakiejkolwiek obiektywnej debaty na temat integracji ukraińskich uchodźców na rynku pracy w Niemczech" - dodaje. Polityk CSU stwarza wrażenie, "że Ukraińcy, którzy szukali schronienia w Niemczech od 2022 roku, są leniwi i niechętni do pracy, (tymczasem) rzeczywistość jest bardziej skomplikowana".


Ponad 40 proc. ukraińskich uchodźców to samotni rodzice lub dzieci samotnych rodziców

Według Federalnego Urzędu Statystycznego 40 proc. ukraińskich uchodźców to samotni rodzice lub dzieci samotnych rodziców. Odsetek samotnych rodziców wśród ukraińskich uchodźców jest pięciokrotnie wyższy niż w populacji niemieckiej - podkreśla RND.

"Poziom świadczeń socjalnych może częściowo wyjaśnić nadal niezbyt wysoki odsetek ukraińskich uchodźców na niemieckim rynku pracy, ale nie jest to bynajmniej jedyny powód" - ocenia portal. Jak dodaje, pewną rolę odgrywają również przeszkody biurokratyczne, takie jak uznawanie zagranicznych kwalifikacji zawodowych i dyplomów wyższych uczelni.


Nie spodziewano się tego pomysłu z ust Chadeka 

"Przyzwyczailiśmy się do podobnych wypowiedzi ze strony AfD, która jest równie prorosyjska, co antyuchodźcza" - podkreśla RND - ale gdy pochodzą z partii chadeckich, "można mieć wątpliwości co do tego, jak poważnie niektórzy w CDU i CSU podchodzą do wspierania Ukrainy i Ukraińców".

"Polityczne wyzwania naszych czasów są ogromne" - pisze portal, zauważając, że "prawicowi ekstremiści próbują podważyć demokratyczny konsensus w naszym społeczeństwie".

"Właśnie dlatego politycy z partii demokratycznych powinni zdystansować się od demagogii i populizmu (które) zamiast rozwiązywać problemy tylko pogarszają te istniejące" - podkreśla RND.

MP

Zaskakujący pomysł niemieckiego polityka. Fot. PAP/Darek Delmanowicz, Wikipedia 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka