Smutnej tradycji stało się zadość. Po raz kolejny w tym roku ogłoszono listę leków, których trudno albo wcale nie będzie można kupić. I po raz kolejny wykaz liczy kilkaset pozycji.
26 lipca zaczęła obowiązywać nowa lista leków, których może brakować
26 lipca zaczęła obowiązywać nowa lista leków, których już brakuje albo może brakować.
Najnowsza zawiera 240 pozycji, o dwie więcej niż wcześniejsza, która z kolei także była większa od wcześniejszego wykazu. Niestety w wykazie znalazły się między innymi popularne leki na cukrzycę z Ozempicem na czele, opioidy, leki dermatologiczne, stosowane w leczeniu udarów, choroby Parkinsona, padaczki oraz neurologiczne i onkologiczne.
W aktualnym wykazie są m.in. insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin M3 (30/70), Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insulin aspart Sanofi, Insulin lispro Sanofi, Insuman Basal, Insuman Comb 25, Insuman Rapid, Liprolog, Liprolog Junior KwikPen, Liprolog KwikPen, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30 Penfill, NovoMix 50 Penfill, NovoRapid Penfill, Polhumin MIX-2, Polhumin MIX-3, Polhumin MIX-4, Polhumin MIX-5, Polhumin N, Polhumin R, Toujeo i Tresiba.
Lista obejmuje także np. środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG, Nutramigen PURAMINO i Nutramigen PURAMINO JUNIOR. Problem mogą być również z realizacją recept na m.in. roztwór do nebulizacji Berodual, stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic. Na szczęście na liście „braków” nie ma już Zypadhery, leku przeciwpsychotycznego. Niestety kłopoty mogą być ze stosowanym w chorobie Parkinsona Madoparem.
Czym jest lista antywywozowa leków
Deficytowa jest od dawna Concerta stosowana w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD i Trulicity podawany w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. A co najgorsze kłopoty są z kupnem morfiny w postaci tabletek powlekanych MST Continus, stosowana w średnio natężonych i silnych bólach nieustępujących po lekach przeciwbólowych o słabszym działaniu oraz w bólach pooperacyjnych.
Lista antywywozowa leków to obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w aptekach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mogą one stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje i nie można ich wywozić z Polski.
Problem z dostępem do leków nie dotyczy tylko Polski
Problem z dostępem do leków nie dotyczy tylko Polski. Przypomnijmy, że że cały czas od momentu rozpoczęcie pandemii Covid – 19 braki leków występują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wynikają one m.in. z niedoborów substancji do ich produkcji, bo 80 proc. z nich, wykorzystywanych w Europie pochodzi z Chin lub Indii, w których część fabryk nie nadąża z produkcją lub musiała ją wstrzymać.
Jednak w wielu przypadkach leków brakuje, bo stosuje się nie tylko w leczeniu chorób, na które zostały zarejestrowane, ale także w innych celach, np. żeby zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli nadal światowa produkcja leków będzie niewystarczająca, a na razie wszystko na to wskazuje, to pewne jest, że co kilka miesięcy będzie pojawiał się kolejny, równie obszerny wykaz „deficytów” lekowych.
Leków, wyrobów i środków żywieniowych umieszczonych w wykazie nie można wywozić za granicę.
Tomasz Wypych
Źródło zdjęcia: 26 lipca zaczęła obowiązywać nowa lista leków, których może brakować. Fot. Pixabay
Inne tematy w dziale Rozmaitości