fot. Pixabay
fot. Pixabay

Nowe zagrożenie przed polskimi rolnikami. Mocny sprzeciw przeciwko unijnej umowie

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Jarosław Kaczyński sprzeciwia się umowie handlowej między UE a krajami Ameryki Południowej. Meta została ukarana przez KE za nieuczciwe praktyki. TSUE uznał, że w niektórych sytuacjach polski sąd powinien odstąpić od stosowania przepisów krajowych. Poniżej przedstawiamy przegląd najistotniejszych wiadomości do godziny 16:00.

Stanowisko PiS wobec umowy UE-Mercosur

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził stanowczy sprzeciw wobec umowy handlowej pomiędzy UE a Mercosur, argumentując, że w jego ocenie szeroko otworzy drzwi do eksportu żywności z Ameryki Południowej do Unii i w konsekwencji mocno zagrozi polskiemu rolnictwu. Kaczyński podkreślił, że partia stworzy w parlamencie większość, aby zablokować przyjęcie tego porozumienia.

Także Polskie Stronnictwo Ludowe sprzeciwia się podpisaniu tej umowy. Stanowczo zaprotestował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.


Za przyjęciem umowy są m.in. Hiszpania, Niemcy i Włochy. Do przyjęcia porozumienia potrzeba zgody 15 z 27 krajów UE.


Komisja Europejska nakłada karę na Meta

Komisja Europejska ogłosiła karę w wysokości 797,72 mln euro na firmę Meta za nieuczciwe praktyki związane z serwisem Facebook Marketplace. KE uznała, że powiązanie Facebook Marketplace z platformą społecznościową Facebook daje firmie Meta nieuczciwą przewagę nad konkurencją, oferując automatycznie użytkownikom dostęp do platformy sprzedażowej, niezależnie czy tego chcą, czy nie. Meta oskarżona została też o narzucanie nieuczciwych warunków handlowych sprzedawcom i reklamodawcom korzystającym z jej serwisów, w tym wykorzystywanie danych uzyskanych dzięki reklamodawcom jedynie na swoją korzyść.

Kontrowersje wokół niezmienności składu sędziowskiego

Sąd Apelacyjny w Warszawie skierował pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w związku z naruszeniem zasady niezmienności składu orzekającego. TSUE przypomniał w czwartek, że „warunkiem zapewniania przez sąd skutecznej ochrony prawnej jest niezależność sądów i niezawisłość sędziów”. To oznacza, że sędziowie powinni być chronieni przed pośrednimi naciskami, które mogłyby zważyć na rozstrzygnięciach rozpoznawanych spraw. Jak dodał, przepisy w sprawie „sądu stanowionego ustawą” odnoszą się nie tylko do samej podstawy prawnej istnienia sądu, ale także do jego składu orzekającego i innych przepisów, których nieprzestrzeganie sprawia, że udział jednego lub kilku sędziów w rozpoznawaniu sprawy może sprawić, że sprawa zostanie uznana za nieważną".  Trybunał orzekł, że sąd w badanej sprawie powinien odstąpić od stosowania przepisów krajowych.


Prezydent Andrzej Duda o społeczności prawosławnej w Polsce

Podczas obchodów 100-lecia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prezydent Andrzej Duda podkreślił wkład duchowieństwa prawosławnego w polskie społeczeństwo oraz ich rolę w opiece nad uchodźcami z Ukrainy. Prezydent został również odznaczony Orderem św. Marii Magdaleny I stopnia. Jest to najwyższe odznaczenie nadawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, przyznawane za pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego. Andrzej Duda przekazał dar dla społeczności prawosławnej: prawosławny ewangeliarz i flagi państwowe RP z okolicznościowym przesłaniem.

Zatrzymanie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka

CBA zatrzymało prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, w związku ze sprawą Collegium Humanum. Sutryk ma usłyszeć zarzuty dotyczące nieprawidłowości na uczelni, której śledztwo już wcześniej objęło liczne zatrzymania i zarzuty. O tej sprawie piszemy obszerniej tutaj.

red.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Polityka