fot. PAP/Tomasz Golla/gov.pl
fot. PAP/Tomasz Golla/gov.pl

Wojewoda dolnośląski odwołany za powódź. Premier Tusk już powołał następcę

Redakcja Redakcja Newsy do 16 Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Zmiana na stanowisku wojewody dolnośląskiego, akcja ratunkowa na Morzu Czerwonym, polityczne trzęsienie ziemi w Rumunii, bulwersująca decyzja sądu w procesie dot. afery reprywatyzacyjnej, nowelizacja programu inwestycyjnego CPK, Applebaum, Tokarczuk i Holland wyróżnione tytułem doktora honoris causa UMCS. Oto najciekawsze wydarzenia dnia do godziny 16.

Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskim

Premier Donald Tusk powołał Annę Żabską na nowego wojewodę dolnośląskiego. Poprzednio funkcję tę sprawował pochodzący z Kłodzka Maciej Awiżeń. O jego odwołaniu zdecydował szef rządu, a zdecydować miały m.in. kwestie związane z opóźnianiem wypłat zasiłków popowodziowych. Zmiana ta wiąże się z potrzebą "usprawnienia działań dotyczących odbudowy i wypłaty świadczeń po powodzi na terenie województwa dolnośląskiego" - poinformowała Kancelaria Premiera.

Tragedia na Morzu Czerwonym – zatonęła łódź turystyczna

W poniedziałek u wybrzeży kurortu Marsa Alam w Egipcie doszło do tragedii. Łódź „Sea Story”, która wypłynęła w kilkudniowy rejs nurkowy, zatonęła z 45 osobami na pokładzie. Jak dotąd uratowano 28 osób, a 17 nadal jest poszukiwanych. Według informacji MSZ na pokładzie mogło być dwóch Polaków, ale tożsamość pasażerów nie została jeszcze w pełni potwierdzona.

Akcja ratunkowa trwa, a do poszukiwań zaangażowano egipską marynarkę wojenną i wojsko.

Marsa Alam to popularne miejsce wśród miłośników nurkowania, znane z bogatego życia morskiego i pięknych raf koralowych.


Nowelizacja programu inwestycyjnego CPK

Polski rząd planuje do końca roku przyjąć nowelizację uchwały dotyczącej programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zmiany obejmą ramy finansowe, czasowe i warunki realizacji projektu, co jest wynikiem przeprowadzonych audytów.

Projekt zakłada budowę nowego lotniska centralnego między Warszawą a Łodzią oraz rozwój systemu Kolei Dużych Prędkości. Do 2032 roku CPK ma obsługiwać początkowo 34 mln pasażerów rocznie, a cały projekt pochłonie 131,7 mld zł. W ramach projektu powstaną także kluczowe inwestycje infrastrukturalne, takie jak autostrady i drogi ekspresowe. Nowelizacja ma na celu dostosowanie programu do aktualnych potrzeb i możliwości finansowych państwa.

W Rumunii trwa powyborcze zamieszanie polityczne

Marcel Ciolacu, który sprawuje obecnie funkcję premiera Rumunii, złożył rezygnację z funkcji szefa Partii Socjaldemokratycznej po niespodziewanej porażce wyborczej.

Wybory wygrał radykalny kandydat Calin Georgescu (23%), a na drugim miejscu uplasowała się Elena Lasconi z USR (19,17%).
Koalicyjna partia PNL oskarża sojusz z PSD o spadek notowań oraz krytykuje prezydenturę Klausa Iohannisa. Do czasu wyborów parlamentarnych, które odbędą się w najbliższą niedzielę, Ciolacu pozostanie jednak na czele tej formacji.

Rumunia stoi przed wyzwaniem nowej konfiguracji sił politycznych, która może wpłynąć na dalsze losy kraju.

Sąd uniewinnia oskarżonych w aferze reprywatyzacyjnej

W Warszawie zapadł wyrok w jednym z największych procesów dotyczących reprywatyzacji nieruchomości. Sąd uniewinnił niemal wszystkich oskarżonych, uznając brak dowodów na ich winę. Jedynie jeden z oskarżonych, Jacek W., został skazany na 1,5 roku więzienia oraz grzywnę.

Wyrok jest nieprawomocny i już budzi kontrowersje. Proces, trwający ponad trzy lata, obejmował zarzuty dotyczące wręczania łapówek i manipulacji roszczeniami do warszawskich nieruchomości.


Applebaum, Tokarczuk i Holland wyróżnione tytułem doktora honoris causa UMCS

Znana amerykańsko-polska dziennikarka i publicystka Anne Applebaum otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wystąpienia Applebaum podkreśliła, że wojna na Ukrainie jest walką o prawdę i wolność, a nie o terytorium czy surowce. Zwróciła uwagę na rolę uniwersytetów jako ostoi rozumu w czasach szerzącej się dezinformacji. Wyraziła nadzieję, że do 2029 roku, gdy Lublin stanie się Europejską Stolicą Kultury, Ukraina będzie już częścią Unii Europejskiej.

Z kolei uhonorowana przez UMCS noblistka swoje wystąpienie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej poświęciła lękowi, który przez wojny, katastrofy pogodowe, wydarzenia polityczne w ciągu ostatnich lat "kolonizuje nasze umysły" i "dotkliwie pozbawia nas poczucia bezpieczeństwa". - Kultura jest aktem nieposłuszeństwa przeciwko uporowi autorytetów. Stanowi schronienie przed uproszczeniem, propagandą i zwykłą głupotą - mówiła pisarka.

Reżyserka i scenarzystka filmowa oraz teatralna Agnieszka Holland oceniła, że II wojna światowa pozostawiła po sobie "szczepionkę" przeciwko nacjonalizmowi i rasizmowi, ale jej działanie przestało być skuteczne. "Fundamenty się kruszą" – zauważyła, wskazując na wzrost lęków społecznych wykorzystywanych przez populistów. Reżyserka zauważyła rosnące znużenie i brak wiary w możliwość pozytywnego zakończenia tych kryzysów. - Naszym największym problemem jest utrata nadziei – że wartości mają znaczenie, politycy mówią prawdę, a planeta przetrwa – podsumowała.

red.

Na zdjęciu Anna Żabska, fot. PAP/Tomasz Golla, oraz Maciek Awiżeń, fot. gov.pl


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Polityka