na zdjęciu: Rzecznik rządu Adam Szłapka podczas konferencji prasowej przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. fot. PAP/Marcin Obara
na zdjęciu: Rzecznik rządu Adam Szłapka podczas konferencji prasowej przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. fot. PAP/Marcin Obara

Szłapka ujawnił datę rekonstrukcji rządu. Rzecznik odniósł się też do licznych plotek

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że zapowiadana rekonstrukcja rządu odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, w dniach 22–25 lipca. Zmiany mają być zarówno strukturalne, jak i personalne. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska jeszcze w lipcu

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że zapowiadana rekonstrukcja rządu odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, w dniach 22–25 lipca. Zmiany mają być zarówno strukturalne, jak i personalne. Mają one służyć zwiększeniu efektywności prac gabinetu. Termin został przesunięty na prośbę marszałka Sejmu Szymona Hołowni, a wszyscy liderzy koalicji – KO, Polska 2050, PSL i Lewica – wyrazili na to zgodę.

Szłapka odniósł się do pogłosek o możliwym stworzeniu „superresortu” gospodarczego, któremu miałby przewodzić minister finansów Andrzej Domański, oraz do spekulacji o nowym resorcie energii – potwierdził, że energetyka jest priorytetem rządu. Zdementował też doniesienia o tym, jakoby premier Tusk naciskał na opóźnienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na urząd prezydenta.


Trump: Patrioty dla Ukrainy, cła dla Rosji – zapłacą Europejczycy

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że w najbliższych dniach na Ukrainę trafią systemy obrony powietrznej Patriot. Uzbrojenie ma zostać dostarczone przez USA, ale jego koszt – jak zadeklarował Trump – poniosą Europejczycy.

Trump zapowiedział też, że jeśli w ciągu 50 dni nie dojdzie do porozumienia z Rosją, jego administracja wprowadzi 100-procentowe cła. Podkreślił przy tym, że choć regularnie rozmawia z Władimirem Putinem, nie ufa rosyjskiemu przywódcy.


UE odpowiada Trumpowi: możliwe cła odwetowe na 72 mld euro

Komisja Europejska zaprezentowała propozycję wprowadzenia ceł odwetowych na towary z USA o wartości 72 mld euro. To reakcja na groźbę Trumpa, który w liście do Ursuli von der Leyen zapowiedział 30-procentowe taryfy celne na import z UE.

Unijny komisarz Maroš Šefčovič zaznaczył, że Bruksela nadal liczy na porozumienie, ale musi być przygotowana na każdy scenariusz. Taryfami objęte mogą zostać m.in. samoloty, samochody, whisky i produkty rolne. Wspólnota wstrzymała na razie własne cła do początku sierpnia, aby dać szansę na negocjacje.


IPN wszczyna śledztwo ws. wypowiedzi Grzegorza Brauna o Auschwitz

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął śledztwo wobec europosła Grzegorza Brauna, który w wywiadzie dla Radia Wnet zaprzeczył zbrodniom ludobójstwa w niemieckim obozie Auschwitz. Prokuratura bada wypowiedź pod kątem przestępstwa z art. 55 ustawy o IPN, za co grozi do 3 lat więzienia.

Śledztwo to kolejne z szeregu postępowań wobec Brauna, który wcześniej m.in. zgasił świece chanukowe w Sejmie, zakłócił wykład o Holokauście i próbował zatrzymać lekarkę wykonującą aborcje. Toczą się też śledztwa w sprawie zniszczenia tablic LGBT w Sejmie oraz usunięcia flag Ukrainy i UE z budynków publicznych.


Żołnierz zaatakowany na granicy z Białorusią – trwa śledztwo

Do ataku doszło w ubiegły czwartek niedaleko Michałowa. Dziewięcioosobowa grupa migrantów rzucała kamieniami w polskich żołnierzy, z których jeden został ciężko ranny w wyniku bezpośredniego ataku. Napastnik, obywatel Afganistanu, został zatrzymany i przebywa obecnie w ośrodku strzeżonym.

Stan żołnierza jest stabilny, ale z powodu urazu oka nie pełni służby na granicy. Prokuratura prowadzi dwa śledztwa: w sprawie napaści na funkcjonariusza publicznego oraz potencjalnego przekroczenia uprawnień przez żołnierza w trakcie obrony.


Pożar hali przemysłowej w Siemianowicach Śląskich

W hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Chemicznej w Siemianowicach Śląskich wybuchł pożar. Ogień objął około 300 m² powierzchni. Na miejscu działa 20 zastępów straży pożarnej. Wstępnie ustalono, że palić mogą się tworzywa sztuczne. Wszystkie osoby miały się ewakuować przed przybyciem służb, ale informacja ta wciąż jest weryfikowana.


Podkarpacie: prokuratura bada finansowanie konferencji CPAC

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego wydania 1,2 mln zł z budżetu województwa podkarpackiego na organizację konferencji CPAC, która odbyła się w maju w Jasionce. Zawiadomienie złożył radny KO Krzysztof Kłak, wskazując na wykorzystanie środków publicznych do celów partyjnych i kampanijnych.

Zarząd województwa tłumaczy, że wydarzenie miało charakter promocyjny i służyło budowaniu międzynarodowych partnerstw. Na CPAC pojawił się m.in. kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki.


Paszyk: nowe przepisy nie eliminują styropianu

Minister rozwoju Krzysztof Paszyk odpiera zarzuty PiS, że projekt rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków faworyzuje wełnę mineralną kosztem styropianu. Jak tłumaczy, nowe przepisy są neutralne technologicznie i mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego.

Paszyk podkreślił, że rozporządzenie nie wskazuje konkretnych materiałów, a jedynie wprowadza wymóg stosowania dodatkowych pasów rozdzielających przy ocieplaniu materiałami łatwopalnymi. Z kolei PiS lansuje przekaz, że projekt uderza w krajowych producentów styropianu.

na zdjęciu: Rzecznik rządu Adam Szłapka podczas konferencji prasowej przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. fot. PAP/Marcin Obara

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka