Spotkanie autorskie z dr Ewą Woydyłło, fot. Aglomeracja Wrocławska
Spotkanie autorskie z dr Ewą Woydyłło, fot. Aglomeracja Wrocławska

Nie czytamy, więc nie rozumiemy. „Rozczytana Aglomeracja” ratuje książkę w epoce TikToka

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W dobie scrollowania, reelsów i niekończących się powiadomień coraz rzadziej sięgamy po książki. Czytelnictwo w Polsce od lat utrzymuje się na alarmująco niskim poziomie, a konsekwencje tego zjawiska są dużo poważniejsze, niż może się wydawać. Bo nieczytające społeczeństwo to społeczeństwo, które ma trudność z rozumieniem tekstu, refleksją, a nawet komunikacją. Tym bardziej cieszy, że na Dolnym Śląsku rozkręciła się z rozmachem inicjatywa „Rozczytana Aglomeracja”, która pokazuje, że książka nadal może przyciągać tłumy.

101 spotkań, tysiące książek i setki czytelników

Jak informują organizatorzy programu, tylko w 2024 roku odbyło się aż 101 spotkań autorskich z udziałem kilkudziesięciu pisarzy. W wydarzeniach uczestniczyły biblioteki, domy kultury, organizacje pozarządowe i – co najważniejsze – sami mieszkańcy regionu. Spotkania odbywały się w kilkudziesięciu miejscowościach wokół Wrocławia. Bez biletów, bez formalności – wystarczyło przyjść i posłuchać.

Dodatkowo do bibliotek w aglomeracji trafiło aż 3200 książek przekazanych przez zaprzyjaźnione wydawnictwa, m.in. REBIS, Albatros, SQN, Dolnośląskie, Książnica, Warstwy czy Skarpa Warszawska.


Ofensywa literatury 

Na przełomie marca i kwietnia 2025 roku program wkroczył w nowy etap – do Dolnego Śląska zawitali kolejni autorzy. Odbyło się 35 spotkań, m.in. z Elizą Kącką, Justyną Suchecką, Martą Matyszczak, Jaroslavem Rudišem, Piotrem Jaconiem i Sławkiem Gortychem.

Maurycy Nowakowski promował swoją powieść muzyczną „Giselle. Prawdziwie oddany” m.in. w Żmigrodzie, Kobierzycach i Sycowie. Z kolei Magdalena Majcher – stała współpracowniczka „Rozczytanej Aglomeracji” – świętowała premierę książki „Bajtel” w pięciu dolnośląskich miejscowościach. W tym samym czasie Joanna Opiat-Bojarska – jurorka konkursu „W więzieniu pisane” – wróciła do aglomeracji z premierą thrillera „Złodziej. Nie szukaj mnie”.

Po raz pierwszy udział w programie wzięła również Wioletta Piasecka, znana autorka książek dla dzieci i powieści obyczajowych, która spotkała się z czytelnikami m.in. w Długołęce i Międzyborzu.

Czerwiec i lipiec to kolejne spotkania. W Żmigrodzie odbyło się spotkanie autorskie z dr Ewą Woydyłło – cenioną psycholożką, terapeutką i autorką książek, które od lat inspirują do poszukiwania wewnętrznej równowagi i lepszego zrozumienia siebie, a w Oleśnicy i Malczycach czytelnicy spotkali się z Mieczysławem Gorzką, który przedstawiał swoją najnowszą książkę „Przedostatni smok”. Organizatorzy przygotowali jeszcze wiele ciekawych spotkań. 

Darmowe spotkania i realny kontakt z literaturą

Organizatorzy zadbali, by wstęp na wszystkie spotkania był bezpłatny. Na miejscu można było zdobyć autografy, porozmawiać z autorami i kupić ich książki – nie przez internet, lecz bezpośrednio, z dedykacją i uśmiechem. To dziś rzadkość.

Program „Rozczytana Aglomeracja” pokazuje, że jeśli książkę traktujemy jak wartość, a nie produkt, to wciąż może ona łączyć ludzi – offline.


Czy książka przetrwa erę TikToka?

Mimo dominacji krótkich form wideo i cyfrowych bodźców, książka wciąż potrafi wzbudzać emocje i przyciągać uwagę. Inicjatywy takie jak „Rozczytana Aglomeracja” pokazują, że z odpowiednim wsparciem instytucji, wydawnictw i samorządów można skutecznie walczyć o miejsce książki w codziennym życiu.

W obliczu rosnącego kryzysu rozumienia tekstu i pogłębiającej się dezinformacji, promocja czytelnictwa staje się jednym z filarów obrony społeczeństwa obywatelskiego. Bo książka to nie tylko rozrywka – to narzędzie do rozumienia świata.

Więcej informacji o akcji "Rozczytana Aglomeracja" znajdziesz na stronie: aglomeracja.wroclaw.pl/rozczytana-aglomeracja/ oraz na Facebooku: www.facebook.com/rozczytana/

Red.

Spotkanie autorskie z dr Ewą Woydyłło, fot. Aglomeracja Wrocławska 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (4)