Zmiana na stanowisku pełnomocnika ds. CPK
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w piątek o zmianie na stanowisku Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzją premiera funkcję tę przestał pełnić sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Maciej Lasek.
Jednocześnie nowym pełnomocnikiem został podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury Piotr Malepszak. Dotychczas odpowiadał on za kwestie związane z transportem kolejowym i był jednym z głównych urzędników zaangażowanych w realizację inwestycji kolejowych.
Jak przypomniało ministerstwo, zgodnie z obowiązującymi przepisami pełnomocnika rządu ds. CPK powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
Dymisja na własną prośbę
Do sprawy odniósł się minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W rozmowie na antenie RMF FM przekazał, że decyzja o odwołaniu Macieja Laska została podjęta na jego własny wniosek. – Rozmawiałem z panem Maciejem Laskiem, on nie przedstawiał żadnego uzasadnienia. Przekazał mi jedynie, że to jest na jego prośbę – powiedział szef resortu.
Klimczak dodał również, że już w czwartek przekazał Laskowi podpisany przez premiera dokument dotyczący odwołania z funkcji.
Maciej Lasek pełnił funkcję pełnomocnika ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego od 20 grudnia 2023 roku. Kilka miesięcy później, 2 lipca 2024 roku, został powołany na stanowisko wiceministra infrastruktury. Wcześniej pracował w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
- Zawsze uważałem, że w zarządzaniu państwowym majątkiem nie szuka się taniego poklasku, lecz wierności faktom. Wierzę, że tylko z podniesioną głową, bez ulegania iluzjom i populizmowi, można budować rzeczy trwałe. My tę postawę zachowaliśmy. Dziękuję każdemu z Was za zaufanie, za wsparcie, a czasem za trudne dyskusje, które uczyły pokory. Mojemu następcy życzę siły i wyłącznie dobrych decyzji - napisał w oświadczeniu Lasek.
Kim jest Maciej Lasek?
Maciej Lasek jest inżynierem lotnictwa i ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, a przez wiele lat był związany z badaniem wypadków lotniczych. W latach 2012–2016 pełnił funkcję przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. To jego komisja zastąpiła gremium Jerzego Millera, badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.
Po zmianie władzy w 2023 roku objął funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK. Był jedną z twarzy nowej strategii dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego, zakładającej kontynuację projektu przy jednoczesnym wprowadzeniu zmian w harmonogramie i zakresie inwestycji. Jego nominacja była krytykowana na prawicy i wśród zwolenników budowy hubu lotniczo-kolejowego, ponieważ do wyborów parlamentarnych Lasek nie ukrywał niechęci do CPK. Publicznie oskarżał PiS o nieprawidłowości przy "pilnowaniu łąki w Baranowie" i mówił, że lepiej inwestować w rozwój triportu: Okęcie-Radom-Modlin. W wyniku kilku przeprowadzonych audytów w spółce CPK nie skierowano zawiadomień do prokuratury.
Piotr Malepszak przejmuje nadzór nad projektem CPK
Nowy pełnomocnik, Piotr Malepszak, jest specjalistą od transportu kolejowego i infrastruktury. Od początku obecnej kadencji odpowiadał w Ministerstwie Infrastruktury za rozwój sieci kolejowej, w tym projekty związane z budową nowych linii kolejowych przewidzianych również w programie CPK.
Red.







Komentarze
Pokaż komentarze (37)