Pomieszczenie, w którym ogłasza wyroki Trybunał Konstytucyjny, fot. Wikimedia Commons
Pomieszczenie, w którym ogłasza wyroki Trybunał Konstytucyjny, fot. Wikimedia Commons

Pierwsze zmiany w Konstytucji RP będą dotyczyć sędziów TK

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 177

Posłowie PiS i ruchu Pawła Kukiza zgłosili do pierwszego czytania w Sejmie projekt zmian w Konstytucji RP. Dotyczyć będą sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Kukiz kontra Rzepliński

- Prezes Rzepliński nie ma prawa powiedzieć, że nawet tysiąc Kukizów nie ruszy konstytucji. To jakby powiedział, że obywatele nie zmienią konstytucji. Konstytucja jest dla obywateli, a nie dla Rzeplińskiego - nie krył oburzenia Paweł Kukiz po słowach prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Andrzej Rzepliński podkreślał w wywiadach, że nowelizacja ustawy o Trybunale wygląda na "dziwaczną": - To jest nie do wyobrażenia. Niemożliwe po prostu. I nawet jakby tysiąc Kukizów zjadło dużo kiełbasy, to i tak by nic nie pomogło. I tysiąc prezesów też nie - tak mówił o pomyśle ruchu Kukiz'15, dotyczącym powiększenia składu TK.

Aktualizacja: Rzepliński w Sejmie ostrzega PiS przed "kierunkiem na wschód"

Projekt zmian konstytucji

PiS i ugrupowanie Kukiza wyjdą naprzeciw krytyce prezesa Trybunału. W projekcie zmian konstytucji znajdzie się przepis o 18 orzekających sędziach, a nie 15 jak dotychczas. "Trybunał Konstytucyjny składa się z 18 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny" - zapisano w projekcie poselskim.

"Rokosz" sędziów

Co stałoby się z kadencją sędziów, wybranych przed wejściem w życie noweli konstytucyjnej? Po upływie 60 dni wygasają ich mandaty. Sejm musiałby ponownie wyłonić sędziów, tym razem wszystkich. Paweł Kukiz zapowiedział, że jeszcze w styczniu porozmawia o proponowanych zmianach z Grzegorzem Schetyną.

Jarosław Kaczyński w Radiu Maryja w środę zapowiedział, że będzie jeszcze jedna zmiana, dotycząca Trybunału Konstytucyjnego. W przypadku "rokoszu" sędziów, jak nazwał prezes PiS sprzeciw wobec proponowanych reform, zmiany będą oznaczać, że "tego typu postępowanie prezesa i innych sędziów oznacza, iż zrezygnowali z funkcji".

Aktualizacja: Projekt ustawy o statusie sędziów TK. Co nowego?

źródło: dziennik.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka