Polsko-rosyjskie konsultacje w Moskwie. Wiceministrowie spraw zagranicznych Rosji i Polski rozmawiali m.in. o wraku Tu-154 M, przetrzymywanym w Smoleńsku.
Polska chce zwrotu wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154 M
- Rozmowy miały rzeczowy charakter. Wyraźnie zaakcentowałem naszą gotowość do prowadzenia dialogu ze stroną rosyjską - powiedział po wizycie wiceszef MSZ Marek Ziółkowski. Jednym z głównych tematów konsultacji było sprowadzenie wraku Tupolewa do Polski.
"Minister Ziółkowski ponowił postulat zwrotu wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154 M, podkreślając, że Warszawa liczy na zrozumienie i konstruktywne podejście Moskwy do tej kluczowej i wrażliwej dla Polaków kwestii. W opinii strony rosyjskiej będzie to możliwe po zakończeniu jej śledztwa" - pisze w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych.
Deklarację rosyjską Macierewicz uznał za przełomową
Ambasador rosyjski w Polsce jeszcze przed spotkaniem dyplomatów ogłosił, że Rosja odda wrak samolotu rozbitego w Smoleńsku, gdy oba kraje uzgodnią, jakie były przyczyny tragedii. Deklarację Andriejewa Antoni Macierewicz uznał za przełomową: - To szczególna, bardzo charakterystyczna ze strony rosyjskiej oferta: to, co się naprawdę zdarzyło, czyli prawdę, będziemy uzgadniali z punktu widzenia Rosjan w negocjacjach. Prawdę będziemy ustalali w badaniach i dochodzeniu do tego, co naprawdę się zdarzyło - stwierdził. Według szefa MON, Rosjanie przyznali tym samym, że katastrofa smoleńska nie została wyjaśniona.
Moskwa nie odda nam tak łatwo wraku
Zdaniem dziennikarza i wieloletniego korespondenta w Moskwie, Wacława Radziwinowicza, Moskwa nie odda nam tak łatwo wraku: - Nie powinniśmy się spodziewać, że oni oddadzą nam ten wrak za nic. To oni mają więcej argumentów - mówił w TVP INFO. Niektórzy eksperci wskazują, że szczątki Tupolewa mogą podlegać "wymianie" - np. za przychylne nastawienie do obwodu kaliningradzkiego ze strony polskiej czy optowanie za złagodzeniem sankcji unijnych na Kreml.
Inne polsko-rosyjskie konsultacje
Polsko-rosyjskie konsultacje dotyczyły również ochrony pomników sowieckich w naszym kraju. Utworzone zostaną grupy robocze, które będą podejmować działania w tej sprawie. Według strony polskiej, umowa z Rosją, zawarta na początku lat 90. nie wspomina o ochronie pomników. Polska domaga się również zwrotu nieruchomości, które użytkuje Rosja.
Źródło: TVP INFO, Gazeta Wyborcza
GW
Zobacz także:
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Polityka