159 obserwujących
8504 notki
22363k odsłony
262 odsłony

Nowy rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni

Szkoła Podstawowa w Książenicach, zdj. ilustracyjne, fot. Flickr/Eduspaces
Szkoła Podstawowa w Książenicach, zdj. ilustracyjne, fot. Flickr/Eduspaces
Wykop Skomentuj2

Ponad 4,5 miliona dzieci i młodzieży oraz 670 tys. nauczycieli rozpoczyna dziś nowy rok szkolny. Jakie czekają ich zmiany? Przede wszystkim obowiązek szkolny dla siedmio-, a nie sześciolatków; koniec z egzaminem szóstoklasisty. Maturzyści z prawem do odwoływania się od wyniku egzaminu maturalnego i powrót drożdżówek do szkolnych sklepików. 

Siedmiolatki do szkół, szóstoklasiści bez egzaminu

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o systemie oświaty obowiązkiem szkolnym zostały objęte dzieci od siódmego roku życia. Sześciolatki mogą, ale nie muszą, iść do pierwszej klasy. Na posłanie dzieci do szkół od 1 września zdecydowało się 18 proc. rodziców sześciolatków.

Od nowego roku szkolnego zlikwidowany został ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Zamiast tego od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne. Szkoły będą mogły z nich dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie gimnazjum.

Większe prawa dla maturzystów 

Maturzyści mogą odwoływać się  do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, jeśli nie będą się zgadzali z liczbą punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego  Analogiczne prawo mają mieć też osoby przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeśli chodzi o wynik z części pisemnej egzaminu. Będzie też możliwość sfotografowania swojej sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej podczas dokonywania wglądu do niej. 

Kolegium ma składać się z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów, specjalizujących się w danej dziedzinie nauki. Listę arbitrów ma prowadzić minister edukacji. Do rozpatrzenia złożonego odwołania dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej będzie wyznaczał po dwóch arbitrów z listy.

Co będzie można kupić w szkolnym sklepiku?

Od 1 września do szkół wracają drożdżówki, ale muszą być mniej słodkie i nie mogą być z ciasta, które było głęboko zamrożone. Poza tym, w ofercie sklepików znajdą się kanapki z różnego rodzaju pieczywa, sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko, produkty mleczne, zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce oraz nasiona bez dodatku cukrów lub substancji słodzących, a także woda, soki owocowe i warzywne i napoje przygotowane na miejscu (m.in. herbata, napary owocowe, kawa zbożowa, kawa, kakao naturalne, kompot), ale pod warunkiem, że nie zawierają więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu oraz napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących. Dostępna będzie także bezcukrowa guma do życia i gorzka czekolada o zawartości minimum 70 proc. kakao.

Kiedy ferie zimowe w województwach?

Ferie zimowe dla uczniów z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego rozpoczną się 16 stycznia i potrwają do 29 stycznia. W dniach od 23 stycznia do 5 lutego z zimowego wypoczynku skorzystają dzieci z Podlasia oraz Warmii i Mazur. Dla kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i Wielkopolski ferie potrwają od 30 stycznia do 12 lutego 2017 r. Jako ostatni z ferii skorzystają uczniowie z Dolnego Śląska, Mazowsza oraz województw opolskiego i zachodniopomorskiego. Dla nich wypoczynek zaplanowano od 13 do 26 lutego.

źródło PAP

ja

Zobacz:

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Szydło uspokaja nauczycieli

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale