Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3829 notek 8625507 odsłon
Salon24 news, 13 grudnia 2016 r.

Jaruzelski i Kiszczak zostaną pozbawieni stopni generalskich

3367 1 0 A A A
Jaruzelski nie będzie już nazywany generałem. fot. PAP
Jaruzelski nie będzie już nazywany generałem. fot. PAP

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie.

- Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo "generał" przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Podejmujemy kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - powiedział Macierewicz.

MON przychylił się do inicjatywy Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, które naciskało, by gen. Jaruzelskiego zdegradować do stopnia szeregowego.

Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie. (TVN24/x-news)

Nowe materiały ws. masakry robotników w grudniu 1970 r.  

Informację przekazał Macierewicz podczas prezentacji dokumentów dot. krwawych wydarzeń grudnia 1970 r. Prezentacja dokumentów związana jest z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Historycy i archiwiści z Wojskowego Biura Historycznego (WBH) przedstawili - jak podkreślili - nieznane dotychczas opinii publicznej materiały archiwalne dotyczące masakry robotników w grudniu 1970 r.  

Wśród przedstawionych dokumentów są m.in. informacje o użyciu wojska w wydarzeniach grudniowych 1970 r., w tym meldunek o użyciu broni w dniu 17 grudnia 1970 r., gdy protestujący robotnicy ponieśli największe straty. Ponadto przedstawiono stan bojowy, system dowodzenia i plany działań wojsk w Gdańsku i Gdyni oraz opisy sytuacji z wojskowego punktu widzenia w Szczecinie oraz "zestawienie strat w sile żywej u sprzęcie poniesionych przez wojska". Historycy z WBH zaprezentowali również mapy położenia wojsk w operacji "Grudzień" 1970 oraz zbiór relacji uczestników wydarzeń w Szczecinie.

źródło: PAP

KJ

Zobacz też: Gen. Jaruzelski zostanie zdegradowany do szeregowego?

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Kultura