Zakwasy to bolesne mikrourazy mięśni.
Zakwasy to bolesne mikrourazy mięśni.

Co to są zakwasy, jak się ich pozbyć

Redakcja Redakcja Fitness Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Zakwasy to potoczne określenie bólu mięśni, który pojawia się po intensywnym wysiłku. Nazwa wywodzi się z tezy o zakwaszeniu mięśni, spowodowanym tworzeniem się kwasu mlekowego. Najnowsze badania potwierdziły, że to błędna teoria, a popularne zakwasy są niczym innym jak mikrourazami włókien mięśniowych. 

Zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego, pojawiają się od 12 do 48 godzin po zakończeniu wysiłku. Intensywność bólu jest uzależniona od rodzaju wysiłku oraz od wytrenowania organizmu – im bardziej jest on przygotowany do wysiłku, tym prawdopodobieństwo wystąpienia zakwasów jest mniejsze. 

image
Im organizm jest lepiej wytrenowany, tym ryzyko zakwasów jest mniejsze.

Zakwasy a piwo: fakty i mity

Osoby, które choć raz miały do czynienia z bólem z powodu zakwasów, zapewne szukały dobrego sposobu na jego pozbycie się. W internecie można znaleźć informacje o tym, że pozytywny wpływ na zakwasy ma picie piwa. W założeniu znajdujący się w jego składzie alkohol ma wpływać na szybsze usuwanie kwasu mlekowego z mięśni, co powinno przełożyć się na załagodzenie bólu. Jest to jednak mit, ponieważ to nie kwas mlekowy w mięśniach jest przyczyną zakwasów. Co więcej, picie piwa po treningu negatywnie wpływa na organizm: 

  • działa moczopędnie, co prowadzi do odwodnienia
  • spowalnia regenerację mięśni
  • może upośledzać kontrolę poziomu cukru we krwi
  • może utrudniać uzyskanie optymalnej wydajności 

Lista niekorzystnego działania picia piwa po treningu jest dosyć długa i nie powinna być lekceważona ani przez amatorów, ani osoby profesjonalnie uprawiające sport. Korzystne działanie piwa jest mitem i może działać jedynie jako efekt placebo.

Regeneracja mięśni: sposoby na zakwasy 

image
Po cięzkim treningu możemy mieć zakwasy.

Ból spowodowany zakwasami wynika z mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Aby ich stan wrócił do normy, potrzeba czasu na regenerację. Można ją przyspieszyć stosując sprawdzone metody: 

  • picie dużej ilości wody (wypłukuje z organizmu toksyny)
  • picie soku z wiśni (owoce wiśni mają działanie przeciwzapalne)
  • naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą (rozluźnia obolałe mięśnie)
  • korzystanie z sauny, ale nie bezpośrednio po treningu (redukuje ból, przyspiesza krążenie, a tym samym regenerację i gojenie mikrourazów)
  • delikatne masaże ręczne lub z wykorzystaniem wałków i innych akcesoriów (rozluźniają mięśnie i zmniejszają ból)

Znalezienie odpowiedniego sposobu na złagodzenie zakwasów nie jest proste, ponieważ nie każdy organizm reaguje tak samo. Duże znaczenie ma intensywność przeprowadzonego treningu. Jeżeli doskwierający ból jest bardzo silny, wówczas można zastosować dostępne bez recepty maści i żele dla sportowców (np. maść końska, maści ziołowe), albo niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie maści lub tabletek. 

Planując przebieg treningu warto pamiętać o tym, aby pod jego koniec znaleźć kilka minut na rozciąganie. Stretching po wysiłku usprawnia przepływ krwi, a co za tym idzie, pozytywnie wpływa na późniejszą regenerację włókien mięśniowych.


MM

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport