W sobotę w Radzyminie odbyły się Mistrzostwa Polski NABBA i WFF w Kulturystyce i Fitness. Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook
W sobotę w Radzyminie odbyły się Mistrzostwa Polski NABBA i WFF w Kulturystyce i Fitness. Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook

Poznaliśmy kadrę kulturystów na Mistrzostwa Europy NABBA i WFF w Niemczech [GALERIA]

Redakcja Redakcja Fitness Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W sobotę w Radzyminie odbyły się Mistrzostwa Polski NABBA i WFF w Kulturystyce i Fitness. Z zawodów zostały wyłonione osoby, które będą reprezentować Polskę 11 czerwca na Mistrzostwach Europy w Niemczech.

NABBA (National Amateur Body Building Association) jest międzynarodową federacją kulturystów. Utworzona została 2 czerwca 1948 r. w Londynie, z inicjatywy i pod auspicjami istniejącego od 1900 roku czasopisma angielskiego dla atletów pt. "Health and Strength". W organizacji startował m.in. Sean Connery, wybitny aktor nagrodzony "Oscarem", który zasłynął z roli Jamesa Bonda, w którego postać wcielił się siedmiokrotnie. Triumfatorem zawodów NABBA był również austriacko-amerykański aktor Arnold Schwarzenegger, który uznawany jest za jednego z pionierów światowej kulturystyki.

Ciężkie treningi, restrykcyjna dieta i wiele innych wyrzeczeń, to rzeczy, które łączą wszystkich startujących w zawodach kulturystycznych i fitness. 

Mistrzostwa Polski NABBA i WFF w Kulturystyce i Fitness

Organizatorem Mistrzostw Polski był zespół NABBA i WFF Polska i Prezydent Sławomir Jagiełło. Zawody odbyły 21 maja w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu ROKIS. Mistrzostwa mają charakter otwarty, więc mogły w nich brać wszyscy chętni, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na ich udział w imprezach innych federacji.

Jak tłumaczy organizator oprócz wyłonienia kadry na ME w Niemczech zawody służyły również: popularyzacji sportów sylwetkowych, konfrontacji i wymiany pomysłów oraz doświadczeń pomiędzy zawodnikami i trenerami w zakresie sportów sylwetkowych, popularyzacji zdrowego trybu życia, bez nałogów oraz promocji miasta Radzymin i Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zwyciężczynie w MP NABBA i WFF

W Miss Bikini zwyciężyła pochodząca z Opoczna Maja Telus. Kategoria ta ma na celu wyłonienie kobiety, która pielęgnuje doskonałość genetyczną swojego ciała i jest sprawna fizycznie. Ważnym szczegółem oceny jest przede wszystkim to, by zawodniczka nie miała zbytnio zdefiniowanego i rozbudowanego umięśnienia.

Panie startowały również w Miss Bikini Fitness. Kategoria ta wyłoniła kobiety, które posiadają wszystkie cechy sylwetki odpowiednie dla kategorii Miss Bikini, ale mają już mocniej zdefiniowaną muskulaturę, są "docięte" co różni je od zawodniczek Miss Bikini, ale nie posiadają na tyle rozwiniętego umięśnienia, aby rywalizować w kategorii Miss Toned Figure lub Miss Physique. Zwyciężczyniami zostały Svetlana Chumakova i Beata Bandurska (kat. 35+). 

W kategorii Miss Toned Figure, gdzie oceniana jest symetria, proporcje i jakość umięśnienia sylwetki, odpowiedni poziom odtłuszczenia i odwodnienia pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Ciesielska.

Zwycięzcy w MP NABBA i WFF

Męska kategoria Mens Bodybuilding została podzielona na trzy klasy - we względu na wzrost: klasa 1. (+179 cm), klasa 2. (172-179 cm) i klasa 3. (165 -172 cm). Startujący zostali poddani ocenie komisji sędziowskiej w trzech rundach. Na początku sędziowie oceniali symetrie budowy ciała, gdzie oceniali sylwetki przodem, tyłem oraz bokiem lewym i prawym. Później uczestnicy musieli wykonać pozy obowiązkowe, a były nimi: bicepsy przodem, najszerszy grzbietu przodem, klatka piersiowa dowolnym bokiem, triceps dowolnym bokiem, bicepsy tyłem + łydka, najszerszy grzbietu tyłem + łydka, mięśnie brzucha i ud oraz Most Muscular. Na koniec zawodnicy mieli 60 sekund w układzie dowolnym, gdzie prezentowali swoją sylwetkę do układów choreograficznych własnego autorstwa. 

Zwycięzcami zostali: Bodybuilding class 1 - Krystian Mysłek, Bodybuilding class 2 - Artur Haras oraz Bodybuilding class 3 - Andrzej Drabikowski, który dostał również tytuł Master, czyli najlepszy zawodnik powyżej 40 roku życia. 

Następną męską kategorią była Mens Classic Bodybuilding. Uczestnicy mieli do wykonania mniej obowiązkowych pozycji (bicepsy przodem, klatka piersiowa dowolnym bokiem, bicepsy tyłem + łydka, triceps dowolnym bokiem), niż w Mens Bodybuilding. Zwycięzcami zostali Artur Haras (+172 cm) oraz Dominik Kołodziejski (do 172 cm).

"Różnica między Bodybuilding, a +Klasykiem+ jest taka, że zawodnicy nie mogą być przesadnie umięśnieni. Ich sylwetki muszą być symetryczne. Ja zawsze tłumaczę, że w +Klasyku+ startujący muszą wyglądać jak +greccy bogowie+" – powiedział Salonowi 24 Prezydent NABBA i WFF Polska, Sławomir Jagiełło.

Panowie startowali również w kategoriach Mens Sports Shorts (ocenianie lekkiej sylwetki męskiej, w której proporcje ciała są niezbyt przesadnie rozbudowane masą mięśniową, w spodenkach maksymalnie do połowy uda) oraz Mens Bermuda Fitness (ocenianie w męskiej sylwetce plażowej, w której proporcje ciała są z mocniej rozbudowaną masą mięśniową niż w kategorii Men Physique, uczestnicy występują w spodenkach do kolan). Zwycięzcami zostali: Mens Sports Shorts - Marcin Szudrowicz oraz Mens Bermuda Fitness - Daniel Szenawa. 

Wśród juniorów do 21 roku życia tytuł Mistrza Polski zdobył Oskar Wrzesiński.

Tytuł Mistrza Polski Overall zdobył Artur Haras, wśród kobiet to samo wyróżnienie otrzymała Beata Bandurska.

MP

Czytaj dalej: 


Zobacz galerię zdjęć:

Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook
Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook Źródło: Sylwester Szymczuk bodybuilding Photography/Facebook
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport