Kadr z serialu "Korona Królów". Fot. TVP
Kadr z serialu "Korona Królów". Fot. TVP

Debiut "Korony Królów" w TVP. Będzie superprodukcja czy historyczny gniot?

Redakcja Redakcja Seriale Obserwuj temat Obserwuj notkę 123

Telenowela historyczna ma być odpowiednikiem tureckich tasiemców na czele ze "Wspaniałym stuleciem". Prezes TVP, Jacek Kurski, jest zachwycony oglądalnością "Korony Królów". Serial spotkał się jednak ze sporą krytyką w mediach społecznościowych.

To pierwsza produkcja Telewizji Polskiej, która dotyczy średniowiecza. Akcja w "Koronie Królów" toczy się od 1326 roku, pod koniec panowania Władysława Łokietka. Następnie wszystko koncentruje się wokół władcy Kazimierza Wielkiego. Serial kostiumowy przedstawia dworskie intrygi, romanse, trudne relacje rodzinne, zdrady. W skrócie: promowanie historii przy pomocy produkcji, która ma okazać się hitem. Pierwsze dwa odcinki wyemitowano 1 stycznia. Jak wyszło?

"Korona Królów" dzieli niemal wzdłuż podziałów politycznych, choć krytyka i pochwały pod adresem hitu TVP czasami odbiegają od typowych sporów. Jacek Kurski nie ukrywał zadowolenia z oglądalności pierwszych dwóch odcinków serialu. 

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski zachwycony serialem już nie był. Napisał na Twitterze wprost: "Zgniłem jak to zobaczyłem". Wpis po kilku minutach usunął.

Internauci zwracali uwagę na wpadki scenarzystów - m.in. modlitwa "Zdrowaś Maryjo", wygłoszona w pierwszym odcinku, pierwszy raz jest wzmiankowana w "Statucie Wacława, Księcia Legnickiego" z 1412 roku. Najstarsza drukowana wersja hołdu dla Maryi pochodzi z 1475 r. Poza tym, komentatorzy narzekają na pominięcie wielu ważnych wątków w historii polskiego średniowiecza, nierealistyczne stroje i sztampowe dialogi. 

Taką ocenę historycznej produkcji wystawił prof. Stanisław Żerko, badacz dziejów Polski:

A to już opinia jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich historyków XX wieku, dr hab. Sławomira Cenckiewicza:

Publicysta Łukasz Warzecha zwrócił uwagę, że "Korona Królów" nie przystaje do światowych hitów:

Zadowolony z inwencji TVP jest natomiast Jacek Karnowski z tygodnika "Sieci Prawdy":

Kamila Baranowska (tygodnik "Do Rzeczy") trzyma kciuki za "Koronę Królów" i wyraziła nadzieję, że nowy serial wzbudzi większe zainteresowanie historią u młodzieży:


W swoim stylu debiut serialu w TVP skomentował Rafał Ziemkiewicz:

Jakie są Wasze wrażenia po obejrzeniu "Korony Królów"? Kto ma rację w sporze wokół najnowszej produkcji TVP?

Zobacz zwiastun "Korony Królów"

Przeczytaj recenzję serialu w Salon24.pl: Leniuch 102 - "Korona z tektury"

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura