Kuriozalne tłumaczenie słów Morawieckiego na YT. Kancelaria Premiera: To błąd serwisu

Błąd w youtubowym tłumaczeniu wczorajszego wystąpienia Mateusza Morawieckiego zupełnie zmienił sens jego wypowiedzi. Fot. JA
Błąd w youtubowym tłumaczeniu wczorajszego wystąpienia Mateusza Morawieckiego zupełnie zmienił sens jego wypowiedzi. Fot. JA

Kuriozalny błąd w youtubowym tłumaczeniu wczorajszego wystąpienia Mateusza Morawieckiego zupełnie zmienił sens jego wypowiedzi. Co więcej, w świetle nowych przepisów, zrobił z premiera przestępcę. Według angielskiego tłumaczenia, premier Morawiecki stwierdził, że „obozy, w których wymordowano miliony Żydów, były polskie”. W rzeczywistości szef polskiego rządu powiedział rzecz dokładnie odwrotną.

Czytaj: „Jerusalem Post”: Większość Knesetu chce oskarżyć Polskę o negowanie Holokaustu

Film został opublikowany przez oficjalny kanał kancelarii premiera. Ale tłumaczenia do wideo na YouTube mogą być dodawane również przez użytkowników serwisu, a także generowane automatycznie.

Kancelaria Premiera tłumaczy zajście właśnie „automatycznym tłumaczeniem serwisu YouTube”.


„Napisy to doskonały sposób, aby przybliżyć treść filmów widzom. YouTube wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy, aby automatycznie tworzyć napisy do filmów. Napisy automatyczne są generowane przez algorytmy systemów uczących się, co sprawia, że jakość napisów może być różna” – wyjaśnia portal.

Kancelaria Premiera zamieściła w sieci poprawioną anglojęzyczną wersję mowy premiera.


Cała sytuacja spowodowała wysyp komentarzy w mediach społecznościowych. „Podobno @pisorgpl wygrywa gdyż świetnie rozumie nowe media. Po czym sięgają po automatyczne tłumaczenie ważnego przemówienia. Przegrać ze sobą na własnym polu niedawnej chwały - tylko oni” - napisała lewicowa aktywistka Barbara Nowacka.


– Kłamstwo oświęcimskie to nie tylko negowanie niemieckich zbrodni, ale również inne sposoby fałszowania historii – przypomniał premier Morawiecki.
 

Zobacz: Orędzie premiera Morawieckiego: Nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii

– Jedną z najgorszych form tego kłamstwa jest pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców i przypisywanie tej odpowiedzialności ich ofiarom. Chcemy walczyć z tym kłamstwem w każdej jego postaci. Właśnie dlatego nowelizujemy ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie. Ta prawda musi być chroniona, ponieważ jest częścią prawdy o Holocauście – stwierdził w rzeczywistości szef polskiego rządu.


Źródło: wp.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj206 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka