164 obserwujących
9156 notek
24167k odsłon
  6854   0

Amerykańscy Żydzi: Biały Dom powinien zawiesić relacje z Polską

Amerykańscy Żydzi chcą, by USA zawiesiły stosunki z Polską. Fot. Maj Stephanie Addison
Amerykańscy Żydzi chcą, by USA zawiesiły stosunki z Polską. Fot. Maj Stephanie Addison

Środowiska żydowskie w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły zbiórkę podpisów pod petycją wzywającą Biały Dom do zawieszenia stosunków z Polską do czasu odrzucenia przez nasz kraj znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Specjalny film wspierający zbiórkę oskarża Polaków o Holokaust. 

 „W imieniu sześciu milionów Żydów, Stany Zjadnoczone natychmiast muszą zawieścić relacje z Polską!” - czytamy na stronie neverdeny.org. „Polsko, nigdy nie damy ci zaprzeczyć Holokaustowi!” - głosi kolejne hasło.

Zbiórce podpisów towarzyszy sugestywny film wideo, na którym przedstawiciele żydowskiej społeczności mówią: „za to, co za chwilę powiem, mogę pójść do więzienia”. Następnie wypowiadają słowa „polski Holocaust” i domagają się unieważnienia ustawy o IPN oraz zawieszenia stosunków z Polską przez rząd amerykański do czasu, aż nowelizacja przestanie obowiązywać. 

"Pójdę do więzienia" - amerykańscy Żydzi sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o Holokauście. I oskarżają o niego Polaków


Akcja dopiero się rozpoczęła - i już wywołała gorącą dyskusję na Twitterze: „Polacy i Żydzi powinni zjedoczyć sie razem przeciwko temu video. To sa niedopuszczalne kłamstwa” - napisał Jonny Daniels, założyciel i prezes fundacji From the Depths.

„Spot o #PolishHolocaust przekroczył dopuszczalny poziom absurdu, kłamstwa oraz wszelkich dopuszczalnych granic. I niestety obawiam się, że będzie jeszcze tylko gorzej. Milczeć? Nie można. Odwet? Najgorszym wyjściem. Potrzeba mądrej polityki, jak nigdy dotąd” - pisze dziennikarz i publicysta Andrzej Gajcy.

Zbiórkę podpisów firmuje The Ruderman Family Foundation: prywatna fundacja charytatywna, założona w 2002 roku w Bostonie. Organizacja działa w Stanach Zjednoczonych i Izraelu - przede wszystkim na dwóch polach. Po pierwsze, zajmuje się osobami społecznie wykluczonymi. Po drugie, działa na rzecz wzmocnienia dobrych relacji między Izraelem a amerykańskimi Żydami. Celem fundacji jest budowanie współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami charytatywnymi.

Na ten temat czytaj również:

Politycy PiS: Do czasu decyzji TK należy ostrożnie podchodzić do ustawy o IPN


Źrodło: neverdeny.org, onet.pl, rudermanfoundation.org

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj390 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka