Myszy gamingowe to nieodzowny ekwipunek gracza. Fot. Schottenland GmbH/CC BY 2.0
Myszy gamingowe to nieodzowny ekwipunek gracza. Fot. Schottenland GmbH/CC BY 2.0

Mysz bojowa. Gamingowa. Nieodzowna dla graczy!

Redakcja Redakcja Komputery Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Gry na peceta wymagają nie tylko dobrego komputera i solidnego monitora. Jeżeli gracie, nawet dość rzadko, porządna mysz zagwarantuje, że nic wam nagle nie popsuje zabawy. Są też szanse, że  wydatek nie przekroczy 200 złotych.

Niezależnie od tego, czy lubicie gry akcji, przygodowe, sportowe, strategie, symulacje, RPG – bardzo dużo zależy od precyzji sterowania. Jeśli wasza mysz to stara wysłużona nad arkuszami Excela biurówka, to oswójcie się z myślą, że prędzej czy później coś pójdzie nie tak, nawet przy prostej strzelance, czyli grze typu first-person shooter. Na szczęście, już od 150 złotych zaczynają się myszy, które dadzą sobie radę w bitewnym zgiełku.

Polecamy: Lektura w czasach nowych nomadów. Czytnik lepszy niż książka?

Powiadają, że liczy się rozmiar. W przypadku myszy bojowych najważniejsza jest jakość sensora i niska waga, no i chwytność. A poza tym: rolka, przyciski główne i te zainstalowane po bokach. Za mysz podświetlaną zapłacicie więcej. To nie tylko kwestia estetyki, bo oko i ręka wypracowują nawyki poprawiające koordynację i wpływające na nasze tempo i precyzję gry. Solidniejsze myszy gamingowe, modele bezprzewodowe, dostępne są na rynku już od 250 złotych. Na marginesie: każda funkcja ma znaczenie. Choćby przycisk, który decyduje o czułości myszy. Jeśli gryzoń oferuje, np. czułość od 400 do 3200 dpi, to oznacza, że możecie wybrać bardzo różne przybliżenia i oddalenia na monitorze, które pozwalają albo lepiej ocenić sytuację w trakcie gry, albo zmuszają oczy do nieco innej pracy.

Im bardziej bogata w funkcje mysz, tym większy komfort gry. Przykładowo, oznaczenie LOD (lift-off distance) wskazują odległość, na jaką należy podnieść urządzenie w trakcie przenoszenia, by sensor na to nie reagował. Funkcja umożliwia choćby szybką zmianę położenia ciała i niezbyt znaczne przemieszczenie się bez utraty kontroli nad grą. Możesz rozlać herbatę na stole i kompletnie się tym nie przejmować – jeśli tylko LOD pozwoli ci swobodnie grać dalej. To rzecz jasna żart. Warto po sobie sprzątać. 

Czytaj także: „Wolfenstein II. The New Colossus”. Powrót kultowej strzelanki!

W przypadku myszy bojowej istotne są również makra, czułość, maksymalna prędkość oferowana przez sensory, n-key rollover (NKRO), wbudowana pamięć myszy, częstotliwość aktualizacji, przyciąganie kątowe, akceleracja sprzętowa i programowa. Dobrze jest zapoznać się z tymi parametrami przed zakupem konkretnego rodzaju myszy. Jeszcze jedno: liczy się ergonomia i komfort używania sprzętu. Ważne są choćby antypoślizgowe powierzchnie boczne o odpowiedniej fakturze i ślizgacze minimalizujące opór podczas ruchów, a także rozkład ciężaru myszy. 

Przyjrzyjmy się bliżej kilku modelom myszy gamingowych: Razer Basilik: zapewnia regulację oporu rolki za pomocą pokrętła na spodzie, a także pamięć do zapisywania konfiguracji; Roccat Kone Aimo: bardzo dobrze wyprofilowane miejsce na kciuk, dziesięć stref podświetlenia dostosowującego się do działania; Razer Naga Trinity: mysz dla graczy w coraz bardziej wymagające gry typu MMO (massively multiplayer online RPG). Ten sprzęt,  z łatwymi w montażu ekstra panelami z dodatkowymi przyciskami funkcyjnymi, jest właściwie niezbędny dla miłośników World of Warcraft.

Jakim jeszcze modelom warto poświęcić chwilę uwagi? Tańszy sprzęt: Gamidas Zeus P1 RGB, SteelSeries Rival 110, XyperX Pulsefire FPS. Droższy sprzęt: Logitech G502 Proteus Spectrum RGB, CM Storm Sentinel III, SteelSeries Rival 500.

Wybraliście sprzęt? Sprawdziliście jego cenę z pomocą porównywarki cen? Świetnie, na koniec drobna uwaga: nawet najlepsza mysz gamingowa nie pomoże, jeśli solidnie nie przyłożycie się do gry. Tylko nie rozlewajcie herbaty!


Źródło: CD-ACTION

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie