Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5530 notek 13008362 odsłony
Salon24 news, 18 kwietnia 2018 r.

Skandaliczna akcja na Facebooku. Chcą zorganizować wyścig na szczyt pomnika smoleńskiego

3863 380 1 A A A
Pomnik smoleński. Fot. PAP/Adam Guz
Pomnik smoleński. Fot. PAP/Adam Guz

Happening z wyjściem po schodkach pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej zaplanowany jest na 1 czerwca. Zgłosiło się już ponad 4 tys. osób. Organizator wydarzenia: każdy zrobi to na własną odpowiedzialność.

"Kto pierwszy zdobędzie najsłynniejszy szczyt w kraju i okryje się chwałą. Poczuj się jak Jaś Mela i zdobądź swój biegun" - opisał akcję organizator, czyli grupa Volenti non fit iniura. Antypisowski profil jest niszowy, "polubiło" go zaledwie 170 osób. Przedstawia treści, które uderzają przede wszystkim w polityków partii rządzącej, często na granicy dobrego smaku. Odzew akcji "wyścig na szczyt pomnika smoleńskiego" przerósł jednak oczekiwania twórców.

Do udziału w dziwnym happeningu zgłosiło się ponad 4 tys. osób, aż 26 tys. wyraziło zainteresowanie wydarzeniem. Organizatorzy byli w ostatnich dniach promowani w radiu Eska - stacja poprosiła twórców grupy o udzielenie krótkiego wywiadu. Na Facebooku rozpętała się burza.

- Jeżeli mogę coś radzić organizatorom, to szybciutko skasujcie to wydarzenie. Inaczej możecie spędzić wakacje z Rafalalą i posłem Gawłowskim - napisał Marcin na fanpage'u grupy.

- Gratuluję wszystkim zainteresowanym wydarzeniem. Może zaczniemy wspinać się również na inne pomniki upamiętniające śmierć innych ludzi? Albo od razu urządźmy wydarzenie ''Podchody w Auschwitz-Birkenau''. Możecie być z siebie dumni, pozdrawiam cieplutko - oburzała się Magda.

image
Policja pilnuje porządku pod pomnikiem smoleńskim. Fot. Facebook

Znaleźli się jednak i tacy, którzy otwarcie deklarowali chęć wystartowania w zawodach na placu Piłsudskiego. - Tak obkminiam cały czas jak to najlepiej zrobić i dochodzę do wniosku, że przy takiej obstawie, to niezbędna jest dywersja. Ktoś musi rozkręcić gdzieś obok awanturę, aby na chwilę dosłownie odciągnąć uwagę od pomnika i wtedy szybki zawodnik zdobędzie ten szczyt z szansą na ucieczkę - doradzał Piotr.

- Założę się, że ja będę pierwszy na szczycie tego zacnego pomniku - przechwalał się użytkownik Andryi.

Kontrowersyjny pomysł wejścia na pomnik smoleński zyskał tak duży odzew, że organizatorzy musieli... wycofać się z akcji.

- W imieniu całej administracji fanpage'u chcielibyśmy oświadczyć że wydarzenie "Wyścig na szczyt Pomnika Smoleńskiego" nie ma na celu zachęcać do łamania prawa, jest po prostu szyderą z całego kultu smoleńskiego. To, że jeszcze do niedawna minister Obrony Narodowej wypowiadał się jednoznacznie, że w Smoleńsku doszło do zamachu, o 3 osobach, które przeżyły katastrofę i zostały zabite przez Rosjan. Moim zdaniem wydarzenie na facebooku jest mniejszym złem niż wykorzystywanie tragedii do swoich celów politycznych. Jeśli ktoś w końcu wskoczy na ten pomnik to robi to na swoją odpowiedzialność - czytamy w oświadczeniu grupy pomysłodawców.

Zapewne gdyby nie patrole policjantów, znalazłoby się wielu chętnych na dewastowanie pomnika smoleńskiego. Piotrowi Semce - publicyście tygodnika "Do Rzeczy" - akcja na Facebooku przypomina przerwaną żałobę narodową po katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Technologie