Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5517 notek 12964701 odsłon
Salon24 news, 5 maja 2018 r.

Steven Fulop, burmistrz Jersey City, nie ustępuje: Pomnik Katyński zostanie przeniesiony

3256 336 0 A A A
Józef Sidor był kapitanem lotnictwa WP II RP. Zamordowano go w Katyniu. Fot. Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0
Józef Sidor był kapitanem lotnictwa WP II RP. Zamordowano go w Katyniu. Fot. Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0

Według adwokata Sławomira Platty, kandydata do Senatu stanu Nowym Jorku, burmistrz powołuje się jednak na nieaktualne, zmienione później rozporządzenie.

Dokument, do którego odwołuje się Fulop, stanowił, że pomnik miał stanąć koło rzeki Hudson po zachodniej stronie Washington Street przy skrzyżowaniu z Montgomery Street, dokładnie naprzeciw 75. Montgomery Street. Pierwotna lokalizacja została przez władze miejskie Jersey City odrzucona i w roku 1989 na mocy nowego rozporządzenia ustalono obecną lokalizację Pomnika Katyńskiego - twierdzi Sławomir Platta.

Polecamy: Burza wokół Pomnika Katyńskiego. Burmistrz Jersey o Karczewskim: Antysemita, nacjonalista

Steven Fulop powrócił w sobotę do sprawy. Na Twitterze napisał:  „Żeby było jasne. 1. Pomnik na sto procent będzie przeniesiony tam, gdzie miał stanąć na podstawie zarządzenia z 1986 roku. 2. Czołowi przedstawiciele rządu polskiego zwrócili się do mnie. Nie spotkam się z ludźmi, którzy chcą na nowo napisać historię w sprawie udziału swego kraju w Holokauście. 3. Jedynymi ludźmi, którym odpowiem, są mieszkańcy Jersey City”.

Sprawa pomnika wywołała wielkie poruszenie wśród Polonii. Wzbudziła też zainteresowanie amerykańskich mediów, w tym sieci telewizyjnej ABC, która zauważyła, że „propozycja usunięcia pomnika, upamiętniającego ofiary sowieckiej masakry Polaków w roku 1940, spowodowała transatlantycką wojnę na słowa”.

Stronę polską oburzył nie tylko projekt usunięcia pomnika z placu przy Exchange Plaza, ale też fakt, że burmistrz odmówił jakichkolwiek rozmów w tej sprawie. Zaatakował też usiłującego interweniować marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, zarzucając mu, że jest antysemitą i zaprzecza Holokaustowi. 

Zobacz: Karczewski odpowiada burmistrzowi Jersey City. Radny miasta broni Polaków

Do uwag burmistrza odniósł się adwokat Platta: „Burmistrz powołuję się na stare nieobowiązujące zarządzenie, które zostało zastąpione kolejnym w roku 1989, obowiązującym do chwili obecnej. Wydała je Rada miasta New Jersey 12 kwietnia 1989 roku. Zatwierdziła ona wówczas obecną lokalizację pomnika przy Katyn Forest Memorial Plaza (część Exchange Plaza)” – podkreślił mecenas Platta.

Polonia amerykańska planuje zorganizowanie przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City 13 maja specjalnej manifestacji w obronie monumentu. Wzywa też społeczność stanów New Jersey i Nowy Jork do podpisywania petycji w tej sprawie.

image
Polonia chce bronić obecnej lokalizacji Pomnika Katyńskiego. Fot. Facebook/Sławomir Platta

Źródło: PAP, Twitter 

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Opublikowano: 05.05.2018 20:02. Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 20:39.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka