Donald Tusk apeluje do władz Polski i Ukrainy o łagodzenie napięć. Fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet
Donald Tusk apeluje do władz Polski i Ukrainy o łagodzenie napięć. Fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet

Tusk wzywa władze Polski i Ukrainy do złagodzenia napięć. W tle polityka historyczna

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 164

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał władze Polski i Ukrainy do łagodzenia napięć na tle historycznym. Po zakończeniu szczytu UE-Ukraina wskazywał, że napięcia te pokazują, iż nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii. 

– Niezawisłość Ukrainy, bezpieczeństwo Polski i całego regionu zależą w ogromnej mierze od relacji między Kijowem i Warszawą. Ostatnie napięcia pokazują, że nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii. Tylko pełna solidarność pomiędzy Ukrainą i Polską może uchronić nas w przyszłości przed powtórką z tragicznej historii – powiedział Tusk na konferencji prasowej, w której brał udział także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. 

Polecamy: Tusk: "Wielki Spacer" na przesłuchanie będzie długi

– Apeluję do władz obu krajów o nowe podejście do kwestii naszych relacji i pozytywne myślenie. Na konflikcie między nami zależeć może tylko naszym przeciwnikom, albo politycznym głupcom – dodał.

image
Petro Poroszenko (L), Donald Tusk (Ś), Jean-Claude Juncker (P). Fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet
W ostatnich dniach rozdźwięk dotyczący wydarzeń historycznych między Polską a Ukrainą uwypuklił się po raz kolejny, gdy obie strony zorganizowały dwie oddzielne uroczystości dotyczące upamiętnienia zbrodni wołyńskiej.

Zobacz: Donald Tusk nie chciał zorganizować unijnego szczytu ws. imigrantów

Strona ukraińska zorganizowała uroczystości poświęcone 75. rocznicy konfliktu ukraińsko-polskiego na Wołyniu w piątek, tuż przed obchodami 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej, które strona polska zaplanowała w tym regionie w sobotę i niedzielę, 7 i 8 lipca. Nie doszło do spotkania głów państw. 

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę na cmentarzu w Ołyce na Wołyniu apelował do władz Ukrainy, by przywróciły możliwość ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Natomiast prezydent Ukrainy tego samego dnia w Sahryniu (woj. lubelskie) biorąc udział w uroczystości upamiętnienia kilkuset Ukraińców pomordowanych podczas akcji przeprowadzonej w 1944 roku przez polskie podziemie zbrojne mówił, że Kijów liczy na zmiany w nowelizacji ustawy o IPN w części, która dotyczy Ukraińców.

 

Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka