Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
105 obserwujących 5639 notek 13422550 odsłon
Salon24 news, 12 lipca 2018 r.

Stanisław Gawłowski opuścił areszt. Prokuratura: To zagrożenie dla śledztwa

1083 68 0 A A A
Stanisław Gawłowski opuścił areszt śledczy. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Stanisław Gawłowski opuścił areszt śledczy. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Poseł PO opuścił szczeciński Areszt Śledczy po tym, jak jego rodzina wpłaciła kaucję w wysokości 500 tys. zł. Zdaniem prokuratury to zagrożenie dla prawidłowego przebiegu śledztwa.  

Stanisława Gawłowskiego witała żona, członkowie rodziny, a także lokalni działacze Platformy Obywatelskiej. 

„Zwolnienie posła Stanisława G. z aresztu jest poważnym zagrożeniem dla prawidłowego przebiegu śledztwa; pozostawanie na wolności daje mu możliwość wywierania presji na świadków, a także uzgadniania wspólnej linii obrony z innymi podejrzanymi” – oświadczyła Prokuratura Krajowa.

Polecamy: Gawłowski wyjdzie z aresztu. Ma 14 dni na wpłacenie 500 tys. kaucji 

W ocenie prokuratury zastosowanie przez sąd wobec Stanisława Gawłowskiego aresztu z warunkiem jego uchylenia po wpłaceniu poręczenia majątkowego jest poważnym zagrożeniem dla prawidłowego przebiegu śledztwa. Rozmiar spowodowanych strat i osobiste korzyści odniesione przez niego i innych podejrzanych w sprawie tzw. afery melioracyjnej rodzą poważne obawy matactwa ze strony byłego wiceministra środowiska – poinformowała PK.

image
Stanisława Gawłowskiego po wyjściu z aresztu powitała żona. Fot. PAP/Marcin Bielecki
– Żądam, by prokuratura ujawniła wszystkie dokumenty, które mnie dotyczą; w tych dokumentach nic nie ma; stałem się elementem gry politycznej – oświadczył z kolei Stanisław Gawłowski tuż po opuszczeniu aresztu. Jak podkreślił, czuje się niewinny.

Zobacz: Jest decyzja sądu ws. aresztu posła Gawłowskiego. Giertych rozczarowany

– Państwo będziecie mogli zobaczyć, że w tych dokumentach nic nie ma – ocenił Gawłowski. – Oczekuję, żądam wręcz od prokuratury, że te dokumenty zostaną państwu ujawnione, że państwo sami będziecie mogli zweryfikować, że stałem się elementem gry politycznej, a nie zwykłego, normalnego postępowania karnego – oświadczył polityk PO. 

Gawłowski powiedział po wyjściu z aresztu, że chce podziękować i przeprosić swoją rodzinę, ponieważ „spotkało ich wszystkich bardzo dużo krzywdy”. Jak oświadczył poseł PO, „w polskiej historii tego typu rzeczy się zdarzały”, ale w tym przypadku „to jest nie tylko atak na mnie personalny, ale też na całą moją rodzinę”. Podkreślił, że zarzuty usłyszała jego żona, a jego siostry i brat „byli wzywani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne; wszędzie przeprowadzano rewizje”. 

– Stoję przed państwem stoję jako dumny poseł Rzeczypospolitej, ja się niczego nie wstydzę. Zniosłem te trzy miesiące aresztu z dumą" – zaznaczył Stanisław Gawłowski.  

Na pytanie o pisaną w areszcie książkę polityk odpowiedział, że spodziewa się, iż „niedługo” będzie można ją przeczytać, a roboczy tytuł to – jak powiedział Gawłowski – „Poradnik dla Jarosława K.”.

image
Zdaniem prokuratury wypuszczenie Stanisława Gawłowskiego to zagrożenie dla śledztwa. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Główne, korupcyjne zarzuty, przedstawione posłowi PO, dotyczą okresu, gdy sprawował on funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Miał wówczas przyjąć co najmniej 175 tys. zł łapówki w gotówce. Według śledczych, nowe dowody, uzyskane już po zatrzymaniu posła, wskazują, że mogło to być co najmniej 405 tys. zł. Gawłowski miał też przyjąć dwa zegarki o wartości co najmniej 26 tys. zł.

Czytaj: PO walczy o Gawłowskiego. „Prokurator prowadzący sprawę nadużył uprawnień” 

Poseł PO usłyszał też zarzuty podżegania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej. 

Zarzuty korupcyjne związane są z tzw. aferą melioracyjną. Śledztwo, które trwa od 2013 r., dotyczy nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. 

Prokuratura chce postawić Gawłowskiemu kolejne zarzuty, dotyczące prania brudnych pieniędzy i korupcji. Według prokuratury poseł miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. m.in. apartament w Chorwacji. Prokurator Generalny 25 czerwca skierował do marszałka Sejmu kolejny wniosek o uchylenie posłowi immunitetu.


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka