Gazociąg Nord Stream 2 zostanie wybudowany? Fot. Flickr
Gazociąg Nord Stream 2 zostanie wybudowany? Fot. Flickr

Gazprom zamierza ominąć Danię przy budowie Nord Stream 2

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Rosja z europejskimi partnerami opracowała plan, według którego rurociąg Nord Stream 2 ominie Danię. Doniesienia rosyjskich mediów potwierdził Jens Mueller, rzecznik konsorcjum Nord Stream 2 AG.

Dania nadal nie wyraziła oficjalnej zgody na budowę gazociągu, przechodzącego przez jej wody terytorialne. Manfred Leitner z firmy OMV, współpracującej z Gazpromem przy ogromnej inwestycji, miał powiedzieć, że jest projekt pomijający duńskie morze. - Opracowaliśmy już alternatywną trasę, Nord Stream 2 AG nie potrzebuje dodatkowych zezwoleń - stwierdził członek zarządu OMV. Wypowiedź zacytowały "Wiedomosti".

Nord Stream 2 zdestabilizuje Europę

- Istnienie alternatywnej trasy, naszkicowanej i przemyślanej, może się ostatecznie przyczynić do tego, że Dania się w końcu podda i wyda zgodę - powiedział rosyjskiemu dziennikowi przedstawiciel agencji Fitch - Dmitrij Marinczenko. Alternatywna trasa gazociągu Nord Stream 2 biegłaby wówczas przez Szwecję na północ od wyspy Bornholm do granicy z wodami Niemiec.

Rzecznik konsorcjum Nord Stream 2 AG potwierdził w korespondencji z portalem "Biznesalert", że taki scenariusz jest rozważany przez Gazprom z powodów prawnomiędzynarodowych, środowiskowych i bezpieczeństwa. Leitner z OMV szacuje, że alternatywna trasa gazociągu nie podniesie kosztów inwestycji. Projekt jest wyceniany na 9,5 mld euro.

Rada UE z niekorzystną opinią dla Polski ws. Nord Stream 2. Rosjanie mogą świętować

Rosjanie zakładali początkowo, że druga nitka Nord Stream 2 będzie biegła tą samą trasą, jak pierwsza: przez wyłączną strefę ekonomiczną Szwecji i Finlandii, następnie wody terytorialne Rosji, Niemiec i Danii. Wszystkie kraje wyraziły zgodę na budowę gazociągu oprócz Danii. Jeśli energetyczna inwestycja ma ruszyć w 2019 roku, prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie już we wrześniu. Kopenhaga przyjęła w ostatnich miesiącach przepisy, dzięki którym mogą blokować inwestycję na jej wodach terytorialnych ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego i zagranicznego.

W Niemczech już pod koniec lipca rozpoczęło się układanie rur pod magistralę gazową - poinformował dyrekcja firmy Uper i OMV. Pierwsze prace trwają również na wodach Szwecji i Finlandii - oświadczyła agencja Ria Novosti.

USA przeciwne Nord Stream 2. Morawiecki: Przyjmuję to z zadowoleniem

Źródło: PAP, biznesalert.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka