Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą na rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019 w Gdyni, fot. PAP/Adam Warżawa
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą na rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019 w Gdyni, fot. PAP/Adam Warżawa

Pierwszy dzień szkoły - jakie zmiany czekają uczniów. Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

Dziś rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Nauka potrwa do 21 czerwca. Pierwszy rocznik uczniów w ósmych klasach, pierwszy egzamin ósmoklasisty, nowe plastikowe e-legitymacje szkolne - to najważniejsze zmiany dotyczące uczniów w nowym roku szkolnym.

Nowy rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2018/2019 rozpoczął się dla 4,5 mln uczniów z niemal 24 tys. szkół i placówek oświatowych. To będzie drugi rok wprowadzania reformy edukacji i zmiany struktury szkół. Uczniowie, którzy w czerwcu jako pierwszy rocznik skończyli naukę w VII klasach szkół podstawowych, rozpoczną we wrześniu naukę jako pierwszy rocznik w klasie VIII. Po raz drugi wiosną nie przeprowadzono rekrutacji do gimnazjów. Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasach III, będą ostatnim rocznikiem w tym typie szkoły. Za rok - od 1 września 2019 r. - gimnazjów nie będzie już w polskim systemie szkolnictwa.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową (na Boże Narodzenie) od 22 grudnia do 2 stycznia oraz wiosenną (na Wielkanoc) od 18 do 23 kwietnia.

Polecamy: Nowy rok szkolny, nowa Karta Nauczyciela. Zobacz, jakie zmiany czekają pedagogówy

Życzenia od premiera i minister edukacji

Pierwszy dzwonek już zabrzmiał; życzę Wam, by nauka była przyjemna i pożyteczna, wszystkiego dobrego i samych sukcesów - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Życzenia z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego złożyła również szefowa MEN Anna Zalewska.

image
Premier Mateusz Morawiecki na rozpoczęciu roku szkolnego w Żorach, fot. PAP/Andrzej Grygiel

Życzenia uczniom, nauczycielom i rodzicom złożyła również szefowa MEN Anna Zalewska.

"Życzę, aby wyzwania, jakie pojawią się w najbliższych miesiącach były źródłem satysfakcji i motywowały do dalszych działań. Nauczycielom oraz uczniom składam serdeczne życzenia pomyślnego roku, zrealizowania planów i marzeń" - napisała Anna Zalewska. "Rodzicom z kolei dobrej, owocnej współpracy ze szkołą oraz wielu sukcesów edukacyjnych ich dzieci. Wierzę, że czas spędzony w szkole będzie dla nich pełen pozytywnych doświadczeń, związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności i poznawaniem świata" - dodała.

Minister zwróciła się również do przedszkolaków, życząc im, by nowy rok szkolny był "okazją do odkrywania świata oraz radosnych zabaw w gronie rówieśników". Szczególne życzenia minister zaadresowała do "całej społeczności oświaty polonijnej na całym świecie". "Niech nowy rok szkolny będzie czasem wielu sukcesów edukacyjnych, wzmacniania więzi z Polską, ojczystym językiem oraz naszą tradycją i kulturą" - napisała.

"Życzę wspaniałego roku szkolnego 2018/2019 w wyjątkowym czasie obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - podkreśliła minister.


Kiedy ferie zimowe?

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach: od 12 do 27 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego; od 19 stycznia do 3 lutego - z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; od 26 stycznia do 10 lutego - z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego; od 9 do 24 lutego - z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Do 30 września dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi: do 8 dni w szkole podstawowej i gimnazjum, do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum, do 6 dni w szkole branżowej I stopnia. Najczęściej szkoły decydują, by wolne były dni egzaminów wewnętrznych i rekolekcji.

image
To będzie drugi rok wprowadzania reformy edukacji i zmiany struktury szkół, fot. PAP/Marcin Bielecki

Egzamin ósmoklasisty, egzamin gimnazjalisty

Ósmoklasiści w kwietniu po raz pierwszy będą pisali egzamin ósmoklasisty. Potrwa on trzy dni - odbędzie się 15-17 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie będą zdawali egzamin z języka polskiego, drugiego - z matematyki, a trzeciego - z języka obcego nowożytnego. Egzaminy będą miały różną długość: z polskiego potrwa 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego - 90 minut; dla uczniów ze specjalnymi potrzebami czas ten będzie wydłużony.

W takiej formie egzamin będzie przeprowadzony tylko przez trzy lata: w 2019, 2020 i 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii).

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie obowiązkowe, a jego wynik będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Liczyły się będą także m.in. oceny na świadectwie.

Drugi termin egzaminu, dla tych, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono na 3-5 czerwca.

W grudniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, by uczniowie zaznajomili się z nową formułą.

Tydzień przed egzaminem ósmoklasisty – od 10 do 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 10 kwietnia - z wiedzy humanistycznej, 11 kwietnia – z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a 12 kwietnia z języka obcego.

Drugi termin egzaminu, dla tych gimnazjalistów, którzy nie będą mogli go zdawać w kwietniu, wyznaczono także na 3-5 czerwca.

image
Ósmoklasiści w kwietniu po raz pierwszy będą pisali egzamin ósmoklasisty, fot. Pixabay

Matura 2019

Maturzyści rok szkolny zakończą 26 kwietnia. Egzaminy maturalne rozpoczną się 6 maja. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja, a ustnych do 25 maja. Egzaminy pisemne będą przeprowadzane rano - początek o godz. 9 i po południu - początek o godz. 14.00.

Sesja maturalna rozpocznie się 6 maja od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu będzie przeprowadzony egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.

7 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu - z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Na 8 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego (rano na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym). W przypadku egzaminów z innych języków obcych dwa poziomy także będą przeprowadzane jednego dnia.

Egzamin z języka niemieckiego będzie 14 maja, z rosyjskiego - 16 maja, z francuskiego - 17 maja, z hiszpańskiego - 21 maja, z włoskiego i łemkowskiego - 22 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i języka kaszubskiego oraz z historii muzyki i wiedzy o tańcu - 23 maja.

9 maja rano uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z filozofii; 10 maja: rano - z biologii, po południu - z wiedzy o społeczeństwie; 13 maja: rano - z chemii, po południu - z informatyki; 15 maja: rano - geografii, po południu - z historii sztuki; 20 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z historii.

image
Sesja maturalna rozpocznie się 6 maja, fot. men.gov.pl

Termin egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych wyznaczono na 23 maja.

Szczegółowy kalendarz dotyczący ustnych egzaminów maturalnych ustalają szkolne komisje egzaminacyjne. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała tylko, że od 9 do 22 maja mają się odbyć egzaminy z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z łemkowskiego i kaszubskiego. Od 6 do 25 maja mają być przeprowadzone egzaminy z języków obcych nowożytnych.

Dodatkowe terminy pisemnych i ustnych egzaminów maturalnych wyznaczono od 3 do 19 czerwca.

Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne będą przeprowadzone 21 sierpnia, a poprawkowe ustne 20-21 sierpnia.

Podwójny rocznik

Oba roczniki – absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i gimnazjum będą się w czerwcu ubiegali o przyjęcie do szkół średnich. MEN zapewnia, że między uczniami z obu rodzajów szkół nie będzie bezpośredniej rywalizacji, gdyż będą się ubiegali o przyjęcie do klas równoległych – oddzielnych dla uczniów po szkole podstawowej i oddzielnych dla uczniów po gimnazjum.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapewnia, że powiaty i miasta na prawach powiatów są przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika i nie przewidują problemów z przeprowadzeniem rekrutacji.

Poza tym w kuratoriach oświaty od września br. mają zostać utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne. Rodzice uczniów klas VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjów będą mogli uzyskać informacje o ofercie edukacyjnej szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych w regionie. W tym celu MEN utworzyło także specjalną zakładkę www.men.gov.pl/rekrutacja. Do zainteresowanych rodziców ma także trafić ulotka z podstawowymi informacjami w tej sprawie.

Nowa podstawa programowa

Uczniowie klas VIII nie będą jedynym rocznikiem, który będzie się uczył zgodnie z nową podstawą programową. Jest ona wprowadzana stopniowo - w minionym roku szkolnym uczyli się zgodnie z nią uczniowie klas VII, I i IV szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyli uczniowie klas I, II, IV, V, VII i VIII. Dla kolejnych klas objętych reformą przygotowano nowe podręczniki – w tym roku MEN dopuściło do użytku szkolnego 150 podręczników dla klasy II, V i VIII.

Z początkiem nowego roku szkolnego wejdą również w życie przepisy dotyczące m.in. szkolnictwa zawodowego oraz nowych dokumentów szkolnych.

I tak od 1 września 2018 r. nastąpi zmiana definicji młodocianego pracownika. Będzie nim teraz osoba, która ukończyła 15 (obecnie 16), a nie przekroczyła 18 lat. Zatem uczniowie szkoły podstawowej, którzy rozpoczną naukę we wrześniu 2018 r. w klasie VIII, mogą planować kontynuowanie nauki poprzez realizowanie przygotowania zawodowego u pracodawcy (jako młodociany pracownik).

image
Pierwszy dzień szkoły, fot. Pixabay

Legitymacje elektroniczne

Od września szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postaci elektronicznej. Legitymacje elektroniczne będą miały formę plastikowych kart wielkości karty kredytowej.

Ważność legitymacji elektronicznej będzie poświadczana za pomocą umieszczanej na niej holograficznej naklejki, czyli tak jak jest poświadczana ważność legitymacji studenckich.

Na awersie karty będzie zdjęcie ucznia, jego imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania oraz nazwa i adres szkoły. W prawym rogu znajdzie się symbol mikroskopu. Taki sam awers będą miały legitymacje dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i dla dorosłych.

Na rewersie będzie informacja o uprawnieniu posiadacza legitymacji do ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego. Pod nią będzie osiem miejsc na naklejki holograficzne.

Dwie formy legitymacji przedszkolnych, czyli papierową i elektroniczną, przewidziano także dla dzieci niepełnosprawnych chodzących do przedszkola. Legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych będą miały inny awers i rewers. Na awersie znajdzie się imię i nazwisko dziecka, data urodzenia, adres zamieszkania oraz nazwa i adres przedszkola. Na rewersie będzie informacja o uprawnieniach do ulg na przejazdy i cztery miejsca na naklejki holograficzne.

Karta - legitymacja szkolna będzie miała kolor różowy, przechodzący w łososiowy, a przedszkolna będzie pomarańczowo-niebieska.

O tym, czy uczniowie będą nadal się posługiwali papierowymi legitymacjami, czy dostaną e-legitymacje, będą decydowały organy prowadzące szkoły. To właśnie one będą ponosiły koszty wydania e-legitymacji uczniom i słuchaczom - około 17 zł za egzemplarz.

image
Wzór nowej elektronicznej legitymacji szkolnej, fot. men.gov.pl

Legitymacje mobilne

W nowym roku szkolnym mają zostać wprowadzone także tzw. mLegitymacje. MEN chce bowiem, by uczniowie mogli mieć w smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym aplikację potwierdzającą posiadanie legitymacji szkolnej. Na początku sierpnia do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Mobilna legitymacja szkolna, czyli mLegitymacja nie ma zastępować fizycznych dokumentów (legitymacji papierowej lub e-legitymacji), a jedynie potwierdzić ich posiadanie, kiedy uczeń nie ma ich przy sobie. Będzie zawierała dane dotyczące tożsamości ucznia, wskazywała szkołę, do której on uczęszcza, i termin ważności dokumentu. Weryfikacja danych będzie się odbywała m.in. na podstawie okazania - jak w przypadku dokumentu papierowego lub e-legitymacji. Na żądanie osoby uprawionej do kontroli legitymacji uczeń okaże mLegitymację na ekranie swojego telefonu. Osoby uprawione do kontroli będą mogły też zweryfikować mLegitymację za pomocą specjalnej aplikacji.

mLegitymacje szkolne będą mogły być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno szkół publicznych, jak niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

W czerwcu w Siedlcach Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło testy mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej. Wprowadzane dokumenty mobilne są częścią programu mDokumenty. Na razie mLegitymacje będą dostępne na urządzenia z systemem Android (wersja minimum 6.0).

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo