Kot syjamski.
Kot syjamski.

Kot syjamski. Pieszczoch o ognistym temperamencie

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Kot syjamski ma niezwykle żywiołowy charakter. Nie znosi samotności, chce ciągle przebywać w towarzystwie opiekuna, a przy tym głośno i natarczywie dopomina się o pieszczoty. 

Za ojczyznę kotów syjamskich uznaje się Tajlandię, którą niegdyś zwano Syjamem – stąd nazwa rasy.

Zobacz też: Kot syberyjski - cierpliwy wobec dzieci, polecany dla alergików

image
Wygląd kota syjamskiego.

Charakter kota syjamskiego

Według niektórych właścicieli zachowanie kota syjamskiego bardzo przypomina zachowanie psa. Rzeczywiście, koty syjamskie kochają towarzystwo swoich opiekunów i często nie opuszczają ich na krok. Uwielbiają przebywanie w otoczeniu ludzi i towarzystwo innych zwierząt. Mają wręcz nieokiełznany temperament. Zadziwia ich żywiołowość i aktywność. nienawidzą nudy.Trzeba koniecznie zapewniać im dużo rozrywek, aby rozładować rozpierającą ich energię. Można nauczyć syjama różnych sztuczek – przychodzenia na wołanie, skakania na rozkaz, przynoszenia zabawki. 

image
Intensywnie niebieskie oczy odznaczają koty syjamskie.

Zdają się wyczuwać nastroje człowieka, pocieszą w smutku i chorobie. Syjamy będą doskonałymi towarzyszami osoby przebywającej większość czasu w domu o ile nie jest ona na tyle chora lub w podeszłym wieku, że witalność kota syjamskiego mogłaby ją zmęczyć. Kot tej rasy jest ciekawski, śmiały, łatwo nawiązuje kontakty i lubi wizyty gości. Dobrze czuje się w obecności innego kota lub psa, ale to zwykle on rządzi w grupie.

image
Para kotów syjamskich.

Koty syjamskie wydają specyficzne dźwięki i z chęcią odpowiadają na ludzki głos, co przypomina rozmowę. Rozmawiają z ludźmi głosem o tysiącu intonacji, ich miauczenie może być głośne i przenikliwe a także ciche i delikatne jak gruchanie. 

image
Kot syjamski obserwuje otoczenie.

Umaszczenie kota syjamskiego

 Kot syjamski może występować w różnych kolorach:  

  •     Seal point – płowy kolor podstawowy i znaczenia brązowo-czarne. 
  •     Blue point – znaczenia w głębokim, srebrzystym, szaroniebieskim kolorze przy jasnoszarym korpusie. 
  •     Lilac point – prawie biały kolor podstawowy z szaroróżowymi znaczeniami, zwany frost. 
  •     Chocolate point – korpus w kolorze kości słoniowej i intensywnie czekoladowe znaczenia. 
  •     Dopuszczalne przez niektóre rejestry w Europie: colorpoint shorthair. 

Koty syjamskie nie wymagają dużej i intensywnej pielęgnacji. Wyjątkiem jest kot syjamski długowłosy, o którego sierść trzeba dbać, aby nie powstały kołtuny. 

image
Długowłosy kot syjamski.

Kot syjamski a kot tajski

Kot tajski to po prostu odnowiona rasa kota syjamskiego. Koty syjamskie kiedyś były znacznie większe, ich sylwetka bardziej owalna, a uszy wręcz ogromne. W miarę upływu czasu, wzorzec tej rasy zmieniał się. Kot syjamski tajski jest zwierzęciem bardzo eleganckim oraz dobrze umięśnionym. Jego oczy posiadają barwę niebieską. Maść powinna mieć  barwę kremową lub też beżową. Koty takie żyją stosunkowo długo, potrafią osiągnąć wiek 20 lat.

image
Pierwotna wersja kota syjamskiego.

Ciekawostki o kotach syjamskich 

Kocięta syjamskie rodzą się białe, wybarwiać zaczynają się dopiero w drugim tygodniu życia. Im starszy syjam, tym proces ciemnienia silniej postępuje – starsze osobniki są ciemniej umaszczone niż młode koty. 

Od wieków koty syjamskie należały jedynie do ludzi bogatych i szlachetnie urodzonych. O kotach mieszkających w świątyniach opowiadano legendy mające wyjaśnić, skąd wzięły się u nich skłonności do zezowania i załamany ogon, uważane dawniej za królewskie cechy, a dziś stanowiące poważne wady. 

image
Kot syjamski wylegujący się na legowisku.


źródło: koty.pl, krakvet.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości