Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Trzaskowski zaprzysiężony na prezydenta Warszawy. „Rozbudujemy finansowanie in vitro”

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 202

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski będzie zarabiał miesięcznie ok. 12,5 tys. złotych brutto – zdecydowała Rada Warszawy. Rozbudujemy finansowanie in vitro oraz programy szczepień - zadeklarował nowy prezydent stolicy. 

Rafał Trzaskowski został podczas inauguracyjnej sesji Rady Warszawy zaprzysiężony na prezydenta stolicy. W piątek ma przedstawić grono najbliższych współpracowników, a w poniedziałek – plan działań na najbliższe miesiące. Trzaskowski mówił, że chce Warszawy równych szans dla wszystkich. 

Polecamy: Walka o Warszawę. Jaki vs Trzaskowski. „Słoiki” kontra „Polacy gorszego sortu”

Nowo wybrani radni złożyli ślubowanie, później Rada Warszawy wybrała prezydium. Pracami rady, tak jak dotychczas, pokieruje Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska, PO); jej zastępcami zostali: lider stołecznych struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz (KO) oraz Dariusz Figura (PiS), który pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji Rady. 

Trzaskowski w swoim pierwszym wystąpieniu jako prezydent stolicy powiedział, że w czwartek rozpoczyna się nowy etap w historii miasta. – Szedłem do wyborów z zapowiedzią mądrej kontynuacji, ale również zmiany i nowej jakości w zarządzaniu Warszawą. Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans, wspierającą najsłabszych; miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych; miasto, w którym każda dzielnica jest sobie równa i jest miejscem, w którym dobrze się mieszka; miejscem, które jest bezpieczne, otwarte na swoich mieszkańców – przypominał nowy prezydent stolicy.

image
Rafał Trzaskowski podczas zaprzysiężenia na prezydenta Warszawy na sesji Rady m.st. Warszawy. Fot. PAP/Leszek Szymański

Polityk zwrócił przy tym uwagę, że jego plan dla Warszawy poparło ponad pół miliona warszawianek i warszawiaków. – I to naprawdę zobowiązuje. Czuję to zobowiązanie. Chcę jasno powiedzieć, że to zobowiązanie będę realizował dzień po dniu – zadeklarował. Dodał, że chce pracować także dla tych wyborców, którzy nie oddali na niego głosu 21 października. 

Zobacz: List Trzaskowskiego do "PiSowskich hejterów"

T rzaskowski przypomniał część swoich obietnic wyborczych dotyczących m.in.: zapewnienia lepszej edukacji w Warszawie i wsparcia dla seniorów. Specjalną atencją nowy prezydent chciałby otoczyć uczestników Powstania Warszawskiego. 

Nowy prezydent zadeklarował też ułatwienia w dostępie do przystępnych cenowo mieszkań dla młodych mieszkańców miasta; zapowiedział inwestycje w sport, kulturę, cyfryzację (m.in. stołecznych urzędów) i służbę zdrowia. – Rozbudujemy finansowanie in vitro oraz programy szczepień – zadeklarował.

Rafał Trzaskowski został zaprzysiężony na prezydenta Warszawy. Źródło: x-news

 

Rafał Trzaskowski chce także walczyć ze smogiem, m.in. poprzez inwestowanie w inteligentne technologie transportowe oraz odnawialne źródła energii. 

Zapowiedział także stworzenie nowych struktur w ramach zarządu miasta. – Do współpracy zaproszę przedstawicieli ruchów miejskich, miejskich aktywistów i ekspertów. Wierzę w to, że wniosą nowe spojrzenie i nową energię w naszą pracę – podkreślił Trzaskowski. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy prezydent ma do współpracy zaprosić m.in. swą niedawną kontrkandydatkę z ruchów miejskich Justynę Glusman. 

Trzaskowski planuje ponadto poprawić jakość dialogu z mieszkańcami tak, aby prezydent i jego współpracownicy byli jak najbliżej obywateli, także tych - jak mówił - którzy przyjechali do Warszawy, aby tu mieszkać i realizować swe marzenia. 

Podkreślił też, że „absolutnym priorytetem” będzie dla niego współpraca z Radą Warszawy, także z radnymi Prawa i Sprawiedliwości. – Warszawa jest miastem wolności i praworządności i w Warszawie nie ma dzisiaj do tego miejsca, żeby powielać praktyki, które czasami towarzyszą nam na szczeblu centralnym – powiedział prezydent stolicy. Dodał, że dobre pomysły dla miasta nie mają „barw politycznych”. 

Trzaskowski podziękował Hannie Gronkiewicz-Waltz 

Trzaskowski dziękował ustępującej prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz za „sukces, za niesamowitą zmianę”, która dokonała się w ciągu 12 lat jej kadencji. – Pani prezydent, zmieniła pani Warszawę, wszystkie warszawianki i warszawiacy to widzą i będą to pamiętać – dodał nowy gospodarz stolicy. 

Gronkiewicz-Waltz podkreślała z kolei, że Warszawa to miasto wolnych ludzi. – Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu, Istambułu czy Moskwy, wolność to fundament tego miasta, nie wolno go naruszać pod żadnym pozorem. Wolność i tolerancja – mówiła ustępująca prezydent. 

Dodała, że na straży tych wartości stoi praworządność. – Władza w demokracji nigdy nie jest władzą absolutną. Mam nadzieję, że te zasady, którym hołduje Warszawa, już niedługo zaczną znowu obowiązywać w całej Polsce – powiedziała Gronkiewicz-Waltz. 

Ustępująca prezydent wręczyła Trzaskowskiemu kalendarzyk polityczno-historyczny miasta stołecznego Warszawy z 1916 r., który otrzymała w 2013 r. od varsavianistki i dziennikarki Danuty Szmit-Zawieruchy.

image
Nowy prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell

W piątek Trzaskowski planuje przedstawić grono najbliższych współpracowników, w tym kandydatów na wiceprezydentów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że swe stanowiska utrzyma prawdopodobnie dwoje obecnych wiceprezydentów: odpowiedzialny za rozwój gospodarczy i planowanie przestrzenne Michał Olszewski oraz Renata Kaznowska, której podlegają m.in. biura infrastruktury oraz transportu. 

Jednym z zastępców Trzaskowskiego w ratuszu zostanie także - zgodnie z umową przedwyborczą między PO i Nowoczesną - Paweł Rabiej (N), który będzie odpowiadał za reprywatyzację. Stanowisko straci tym samym obecny wiceprezydent, któremu podlega ten obszar - Witold Pahl. Rabiej zapowiedział, że zrezygnuje z zasiadania w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. 

Zastępcą Trzaskowskiego ma być także były burmistrz Mokotowa Robert Soszyński. 

Sesji przysłuchiwało się liczne grono polityków PO i Nowoczesnej, w tym lider Platformy Grzegorz Schetyna. Obecni byli także wiceprezydenci: Kaznowska i Olszewski. Trzaskowskiemu towarzyszyła żona Małgorzata i przyjaciel, aktor Michał Żebrowski. 

Po zaprzysiężeniu nowego prezydenta stolicy Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia jego wynagrodzenia. Za uchwałą głosowało 39 radnych, przeciw – 11; siedmiu wstrzymało się od głosu. 

Składniki wynagrodzenia m.in. prezydenta Warszawy określa ustawa o pracownikach samorządowych. Zgodnie z jej przepisami prezydent ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego oraz dodatku za wieloletnią pracę. 


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka